Categories: Timp liber

„De ce eu?”, filmul despre Cristi Panait, la Casa Artelor

Văzută deja de peste 45.000 de spectatori în România, povestea procurorului Panait revine la Timișoara, pentru două proiecții speciale. Filmul „De ce eu?”, în regia lui Tudor Giurgiu, poate fi urmărit pe 28 și 29 martie, la Casa Artelor.

„De ce eu?” a avut premiera mondială la Festivalul de la Berlin și rulează în cinematografele din România din 27 februarie. Recent, a câștigat Premiul Uniunii Criticilor de Film din Bulgaria pentru cel mai bun film din Balkan Competition, la cea de-a 19-a ediție a Festivalului Internațional de Film de la Sofia. În paralel cu filmul a fost lansată și campania „Singur împotriva tuturor”, inițiată de echipa „De ce eu?”, Expert Forum (EFOR) și HotNews.ro. Este vorba, practic, despre un demers de încurajare a luptei împotriva presiunilor de orice tip, exercitate de șefi de instituții, politicieni sau magistrați împotriva celor mulți care lucrează în sistem. Pe Hotnews.ro, dar și aici, sunt așteptate povești ale unor oameni care au avut curajul să înfrunte instituții, să demaște ilegalități și abuzuri, să schimbe legi.

Thriller-ul politic este inspirat de cazul real al procurorului Cristian Panait, care s-a sinucis în 2002, la doar 29 de ani, în contextul anchetei asupra unui alt procuror și a presiunilor exercitate asupra sa. Personajul inspirat de Panait este jucat de Emilian Oprea, actor la Teatrul „Maria Filotti” din Brăila, aflat la debut în rol principal într-un lungmetraj de cinema. Proiecțiile de la Casa Artelor încep la ora 19. Biletele costă 10 lei și pot fi cumpărate de la Cafeneaua Klapka, str. Augustin Pacha, nr. 8), de joi până duminică, între orele 17 și 19.

Share
Published by
Silvia Suciu

Recent Posts

Viceprimarul Lațcău explică modul de lucru din Piața Traian: ”Nu vom interveni peste tot simultan, dar nici nu vom lucra pe tronsoane foarte mici”

Viceprimarul Ruben Lațcău e optimist și anunță: ”Începem luna aceasta în Traian”. Deocamdată se fac…

29 de minute ago

Rețeaua de apă și canalizare din comuna Șag, progres substanţial în zece ani

În iunie 2016, comuna Șag pornea de la zero kilometri de rețea de canalizare. Astăzi,…

2 ore ago

CONVOCARE ADUNAREA GENERALĂ A MEMBRILOR FILIALEI CECCAR TIMIȘ

Se convoacă Adunarea generală a membrilor CECCAR Filiala Timiș, la sediul filialei, în data de…

2 ore ago

Primăria Timișoara și ADR Vest au semnat contractul de finanțare a reabilitării termice a școlii generale 16

La doar câteva zile de la trecerea hotărârii de aprobare prin plenul Consiliului Local Timișoara,…

6 ore ago

Primele două comune timişene, Fibiş și Maşloc, au fost convinse să realizeze comasarea

Fibișul și Maşlocul ar putea să fie primele comune din Timiș care acceptă unirea în…

6 ore ago

”Centura” ocolitoare a comunei Remetea Mare, drumul de legătură Aeroport – A1, va fi prioritizat la construire

Consiliul Județean Timiș a aprobat luni includerea drumului de legătură dintre Aeroportul Internațional Timișoara și…

7 ore ago