Categories: Prefectura Timiş

Tot mai multe incendii de miristi in Timis! O biserica monument istoric s-a facut deja scrum

Deși încă nu a început vara, numărul incendiilor de vegetație uscată din Timiș este deja mai mare decât anul trecut. Motivul rămâne un mister, dar reprezentanții ISU Banat spun că e posibil ca nu toate incendiile din 2014 să fi fost semnalate. Cert este un lucru: statistic, numărul incendiilor a crescut cu 34%.

Aproape 130 de incendii de vegetație uscată în primele aproape cinci luni ale anului – acesta este bilantul prezentat vineri, la Colegiul Prefectural, de șeful Inspectoratului pentru Situații de Urgență, Lucian Mihoc. Statistic, creșterea este de 34% față de 2014, ajungându-se la cifre similare cu cele din anul 2010. „Există o creștere semnificativă, dar din fericire este vorba despre doar de două intervenții la incendii la pădure și patru la miriști. Suprafața afectată este undeva la 300 de hectare. Ne păstrăm ca număr de intervenții mai ales în zona Făgetului, deoarece fermierii de acolo au ca practică obișnuită incendierea miriștilor. Anul 2014 a fost anul cu cel mai redus număr de solicitări pentru stingerea incendiilor”, a declarat șeful ISU Banat. ISU Banat a instruit primarii, dar, până acum, a fost dată o singură sancțiune, de 2.500 de lei. „O să avem o discuție cu mai multe instituții publice care au sarcini în această direcție, începând cu ISU Banat, APIA și Garda de Mediu, în așa fel încât să constituim un plan de măsuri în direcția reducerii suprafețelor incendiate în zonele de miriști”, a spus, la rândul lui, prefectul Eugen Dogariu. Cel mai semnificat incendiu din 2015 este cel din martie, când focul de la vegetația uscată s-a extins și a distrus o biserică din lemn din secolul al XVIII-lea, care făcea parte din patrimoniul național și UNESCO. Incidentul a avut loc la Povergina.

Share
Published by
Dariana Bratu

Recent Posts

De ce PNL își respinge propriul premier: anatomia unui sabotaj intern

Iluzia controlului: Bolojan crede în merit, PNL crede în funcții  În partidele românești, verticalitatea nu…

26 de minute ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 4 februarie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 04.02.2026, unde se vor executa reparaţii…

O oră ago

Alfred Simonis îi acordă încredere deplină noului director de la Muzeul Satului Bănățean, în disputa cu unii angajați

Alfred Simonis, președintele CJ Timiș, a anunțat marți că are încredere deplină în noul director…

14 ore ago

Bătăușii copilului consilierei din Dumbrăvița au primit… arest la domiciliu

Deși vorbim de un caz în care un tânăr de 19 ani a primit o…

15 ore ago

Tenis Club Rogo a organizat cel mai puternic turneu de tenis rezervat jucătorilor „old-boys”! Meciuri de senzație la Dumbrăvița

Județul Timiș a fost onorat să figureze din nou în Calendarul Oficial ITF Masters 2026,…

16 ore ago

Seeds of Kenosis renunță la spațiul florăriei din Piața Operei, motivând că nu vrea să intre în jocuri politice

Asociația Seeds of Kenosis a anunțat, marți la prânz, că va renunța la spațiul pe…

17 ore ago