Categories: Sănătate

VegFest, o saptamana pentru vegetarieni si cei preocupati de sanatate

Tot mai mulți români se declară adepți ai unui stil de viață sănătos și devin vegetarieni. Dacă vă numărați deja printre ei sau intenționați să le urmați exemplul, dar încă aveți nevoie de un imbold, primul festival dedicat vegetarianismului vă așteaptă. VegFest Timișoara va dura nu mai puțin de șapte zile.

VegFest Timișoara, prima săptămână dedicată stilului de viață vegetarian, se va desfășura în perioada 18-24 mai. Vor fi șapte zile de de conferințe, workshopuri, demonstrații și întâlniri între specialiști în domeniu și cei interesați de vegetarianism. „Scopul evenimentului este crearea unei platforme pentru vegetarieni convinși, pentru cei care cochetează cu ideea și pentru cei interesați de sănătate în general. Vrem să ne întâlnim, să ne cunoaștem, să învățăm și să ne simțim bine la evenimente ținute în spiritul valorilor noastre comune”, spune Teodora Czentye, organizatorul festivalului și consultant stil de viață sănătos. Veți avea ocazia, în timpul Veg Fest, să-i ascultați pe dr. Lavinia Ceuța – nutriționist, Anca Ienin – farmacist consultant nutriție, Maria Varga – nutriționist-dietetician, Valentin Barbu – consultant nutriție, Emilia Oprea – antrenor de dans sportiv, Mihaela Vețan – președinte ASAT și CRIES, Ileana Mavrodin – arhitect, Ovidiu Badina – fondator Apiarium, și Dana Baciu – fondator Biofresh. Intrarea este liberă la toate evenimentele. Mai multe detalii, precum și programul și locurile în care se vor ține conferințele găsiți aici și aici.

Share
Published by
Silvia Suciu

Recent Posts

Dumbrăvița părăsește Cupa României după eșecul din zăpada de la Mioveni. O face însă cu fruntea sus

Condiții speciale pentru un meci care trebuia să se joace în Banat! Așa, partida a…

6 ore ago

Campanie de colectare a deșeurilor textile, miercuri, la Ghiroda

Mâine, 11 februarie, la Ghiroda, RETIM va organiza o campanie de colectare a deșeurilor textile.…

9 ore ago

Transfer din… Italia! Politehnica își aduce o portăriță de națională

Denisa Bojenco, portăriță în vârstă de 19 ani și originară din Republica Moldova, se alătură…

11 ore ago

Curtea de Apel Timișoara a respins cererea de repunere pe rol a procesului dintre Dominic Fritz și ANI

Curtea de Apel Timișoara a respins cererea de repunere pe rol a cauzei în care…

12 ore ago

Dominic Fritz spune că PSD trebuie să se decidă dacă mai vrea la guvernare. Lideul USR afirmă că nu se teme de alegeri anticipate

Președintele USR, Dominic Fritz, susţine că partidul pe care îl conduce nu se teme de…

16 ore ago

Interes ridicat pentru noul parc din zona Bogdaneștilor. Opt firme vor să reamenajeze terenul de 8.000 de metri pătrați

Un număr de opt firme și asocieri de firme doresc să realizeze reamenajarea spațiului din…

16 ore ago