Categories: Social

Perchezitii la… gainari

Polițiștii de investigare a criminalității economice face, miercuri, 13 percheziții la sediile sociale ale unor societăți comerciale și la locuințele mai multor persoane bănuite de evaziune fiscală în domeniul comercializării de pui vii și furaje. Descinderile au loc în județele Prahova, Tulcea, Suceava, Dolj și Timiș.

Șapte percheziții au loc la sediile unor societăți comerciale, iar alte șase, la domiciliile unor persoane bănuite de evaziune fiscală în domeniul tranzacțiilor intracomunitare cu furaje și pui de găină, rață și gâscă. Este vorba despre un dosar instrumentat de Serviciul de Investigare a Crimialității Economice de la IPJ Prahova, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Tribunalul Prahova. Suspecții ar fi vândut pui vii și furaje, însă fără a înregistra în contabilitate aceste operațiuni. Tot în urma investigațiilor a rezultat că o parte din achiziții ar fi provenit din spațiul intracomunitar, iar livrările de pui și furaje ar fi fost efectuate fără emiterea de documente fiscale. Prejudiciul cauzat bugetului de stat, doar în perioada mai – iunie, este estimat, la acest moment, la aproximativ 40.000 de lei.

Share
Published by
Oana Telescu

Recent Posts

Primăria Timișoara vrea să dea în închiriere un spațiu central de 1,2 milioane de lei unei asociații din Giarmata, care susține integrarea comunității rome

Pe lista proiectelor care vor fi supuse votului consilierilor locali în cadrul unei viitoare ședințe…

14 ore ago

Medicii, afectați de burnout. Dorel Săndesc: ”Contribuie oboseala psihică și impactul psihic al unui mediu nesigur, plin de tensiune, ostil”

Medicii români sunt afectați tot mai mult de fenomenul de burnout, de epuizare, și surprinzător,…

14 ore ago

Preşedintele USR Timiş, Sorin Șipoș: AUR a dat mâna cu sistemul pentru pensiile speciale

Senatorul Sorin Șipoș, preşedinte al USR Timiş, afirmă că AUR, deşi are un discurs anti-sistem,…

15 ore ago

Incendii după incendii, vineri, în Timiș

Două incendii și victime în Timiș, vineri. Primul incendiu a fost anunțat în Izvin, iar…

15 ore ago

Fisură în conducta de gaz, cea mai probabilă cauză a exploziei de la Poliția Lugoj/VIDEO

Primele concluzii după explozia de la Poliția Lugoj care a băgat trei oameni în spital…

18 ore ago

Lucrările la pasajul de la strada Polonă, preconizate să înceapă în februarie sau martie

Luna februarie, în funcție de condițiile meteo, ar putea aduce demararea lucrărilor ample de reconstrucție…

19 ore ago