Categories: Poli Timisoara

Poli mai da o lovitura pe piata transferurilor! Un international bulgar va juca in alb-violet

Oficialii lui Poli Timişoara au ajuns la un acord cu un fotbalist bulgar, cu doar câteva zile înainte de debutul noului sezon. Prin acest transfer, linia mediană a trupei antrenată de Dan Alexa câştigă la capitolul experienţă.

Managerul sportiv Daniel Stanciu l-a convins pe bulgarul Georgi Sarmov să semneze cu Poli Timişoara. În vârstă de 30 de ani, Sarmov a evoluat ultima dată pentru Levski Sofia, una dintre echipele de tradiţie din Bulgaria. Până în prezent, acesta a fost convocat și de 12 ori pentru prima reprezentativă a Bulgariei. Georgi Sarmov se simte cel mai bine la mijlocul terenului, acolo unde evoluează pe postul de mijlocaş central. Pe lângă experienţa jocurilor internaţionale în tricoul primei reprezentative bulgare, Sarmov a adunat jocuri şi în cupele europene, ajungând şi campion naţional al Bulgariei în două rânduri (2006-2007 şi 2008-2009) cu Levski Sofia. Bulgarul nu se află la prima experienţă în afara Bulgariei. Acesta a jucat pentru turci de la Kasimpasa, iar în campionatul intern, pentru Botev Plovdiv. Tot vineri ar putea fi rezolvat şi transferul lui Dorin Goga, fotbalist care a mai îmbrăcat tricoul lui Poli și care ultima dată a jucat pentru ASA Târgu Mureş. Goga s-a antrenat, de altfel, joi, la Timișoara și urmează să fie prezentat oficial vineri.

Share
Published by
Cosmin Bradu

Recent Posts

Lucrările la tronsonul de autostradă Margina – Holdea au ajuns la un stadiu fizic de 56 de procente/VIDEO

Șantierul secțiunii Margina – Holdea din autostrada A1 merge înainte. Acolo sunt pe teren 330…

O oră ago

GASTROPAN 2026: Banatul își consolidează statutul în panificația românească. Moara Maria și brutăriile locale, în prim-planul excelenței/FOTO

Ediția a XVII-a a expoziției internaționale GastroPan, desfășurată în perioada 19–21 martie 2026, la Sibiu,…

4 ore ago

Orgolii multe, fotbal puțin! Politehnica și Unirea Alba Iulia s-au ținut reciproc în șah/FOTO

Derby în C7 și meci de tradiție pentru fotbalul românesc, chiar dacă vorbim de liga…

5 ore ago

Bază sportivă renovată din cartierul Mehala a fost inaugurată și deschisă activității sportive

Așteptată de luni bune de zile, deschiderea noii variante modernizate a stadionului Dacia, noua bază…

9 ore ago

Ioan Mateescu este noul președinte al Asociației Județene de Fotbal. Vezi cine sunt noii vicepreședinți

Sâmbătă, 21 martie este o zi importantă pentru fotbalul județean. La Sala Multifuncțională a Consiliului…

9 ore ago

Dumbrăvița pierde la Chiajna într-un meci din care putea scoate ceva

După 1-0 acum o săptămână pe teren propriu, acum a fost 0-1 la Chiajna. Altfel,…

10 ore ago