Categories: Poli Timisoara

Robu: Poli a pierdut nemeritat, dar am stabilit recordul etapei!

Poli Timișoara a debutat cu stângul în noua ediție a Ligii I, pierzând acasă, scor 0-1, meciul cu Pandurii Târgu Jiu. Alb-violeții n-au avut nicio ocazie clară, dar asta nu l-a împiedicat pe primarul Nicolae Robu să posteze pe Facebook. Edilul e mulțumit că la Timișoara a fost stabilit un record al etapei și spune că meciul a fost pierdut pe nedrept.

Peste 10.000 de spectatori la meciul Poli – Pandurii, recordul național al etapei! Dragi poliști, ați fost extraordinari! Peste 10.000 – probabil cca 12.000 – ați vibrat astăzi – și am făcut-o împreună!- pe «Dan Păltinișanu», alături de noua alb-violeta Poli! Din păcate, nu am avut parte de un rezultat care să ne facă fericiți! Am pierdut pe nemerit, după ce în prima repriză am fost superiori, iar în repriza a doua egali adversarului (…) chiar rămânând în inferioritate numerică, în urma uneia din multele decizii incorecte la adresa noastră -și numai la adresa noastră – ale arbitrului Tudor! Am pierdut un meci, dragi confrați, dar am câștigat coeziunea noastră, a celor ce suntem adevărați poliști!”, a scris, pe Facebook, primarul Nicolae Robu. Acesta speră ca numărul spectatorilor care vor veni la meciurile lui ACS Poli să fie cel puțin la fel de mare și pe viitor. Dorința i s-ar putea împlini, dar, pentru asta, e nevoie ca echipa să și joace ceva, pentru că, statistic vorbind, Poli n-a avut nicio ocazie clară timp de cele peste 90 de minute ale partidei… Acum o săptămână, primarul Nicolae Robu spunea că obiectivul echipei este clasarea în primele șase și calificarea în playoff. Din vorbe sună bine, dar, la cum a arătat formația alb-violetă luni seară, distanța până la fapte este enormă.

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Eșec dureros, la o singură posesie pentru SCM Politehnica în Trivale

Cele două echipe viola, Argeș și Timișoara au oferit un meci de zile mari, cu…

6 minute ago

RETIM și ADID Timiș anunță prima campanie din 2026 de colectare a deșeurilor textile cu predare GRATUITĂ în Zona 1 Timișoara

RETIM Ecologic Service S.A., în parteneriat cu ADID Timiș, anunță o nouă campanile trimestrială pentru…

22 de minute ago

Punctele de vânzare ale STPT vor avea program special la sfârșit și început de an

Societatea de Transport Public Timișoara a anunțat că, la sfârșitul anului în curs și începutul…

35 de minute ago

25 de hectare de terenuri de pe malul râului Timiș vor fi transformate pentru a fi redate naturii

Mai multe terenuri aflate pe malul râului Timiș vor beneficia de fonduri europene pentru a…

45 de minute ago

2025, anul războiului PSD cu România. Până în ultimele sale zile

Chiar şi ultimele zile din 2025 au fost extrem de elocvente pentru tot ce s-a…

3 ore ago