Terasele din Cetate, din Complexul Studentesc si de pe malul Begai nu se vor mai inchide la miezul noptii

În curând, vom putea sta mai mult la terase. Mai trebuie doar să fie de acord și consilierii locali cu prelungirea programului de funcționare, conform unui proiect care se afla pe ordinea de zi a următorului plen. Deși există oameni care reclamă și acum terasele din Piața Victoriei, primarul Nicolae Robu spune că aceștia ar trebui să înțeleagă că locuiesc în oraș.

Din cauza reglementărilor stricte de funcționare, terasele din Piața Victoriei, din Complexul Studențesc, dar și de pe malul Begăi se închid cel târziu la miezul nopții. Orarul nemulțumește clienții, mai ales în această perioadă de căldură extremă, când nu poți ieși cu prietenii la un suc sau la o bere decât seara, când aerul devine cât de cât respirabil. Primăria a decis să le ofere comercianților o gură de oxigen suplimentară. „ Având în vedere intensificarea activităţilor comerciale – alimentaţie publică în perioada estivală şi ca urmare a interesului manifestat de către operatorii care desfăşoară activităţi de comerţ stradal – alimentaţie publică pe terase sezoniere, precum şi iniţiativa Primăriei Municipiului Timişoara, de dezvoltare turistică a zonei, cu accent pe valorificarea resurselor naturale şi îmbunătăţirea serviciilor de alimentaţie publică, se aprobă modificarea Regulamentului privind condițiile de desfășurare a activităților de comerț stradal – terase sezoniere (…) care va avea următorul conţinut: «În perioada 1 iunie – 30 septembrie, orarul de funcționare al teraselor va fi: În cartierul Cetate, Piața Victoriei, Piața Traian, Piata Unirii, Complexul Studențesc, Canal Bega: până la ora 1”, se precizează în proiectul de hotărâre care va intra în plenul de joi, 31 iulie.

Primarul Nicolae Robu recunoaște, pe de altă parte, că există și nemulțumiți de numărul mare de terase din Piața Victoriei. Edilul susține însă că oamenii ar trebui să fie mai înțelegători. „Îi rog pe cei care reclamă să înțeleagă că trăiesc în orașe. Așa cum nu putem deranjați că bat clopotele, trebuie să nu fim deranjați și când auzim un anumit zgomot care nu depășește pragul legal. În Piața Victoriei, nu cred că poate cineva spune că de la terase se generează gălăgie. Cu toate acestea, există sesizări, destul de des, ale unor persoane, aceleași, că nu pot dormi din cauza gălăgiei produse de la terase. Concluzia: nu trebuie să fim nici la o extremă, nici la cealaltă, trebuie să fim decenți, civilizați și să învățăm să ne respectăm reciproc”, a declarat Robu.

Share
Published by
Otilia Galescu

Recent Posts

Moment istoric: UPT a cumpărat Casa Muhle pe care o va transforma într-o clădire importantă pentru oraș

Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…

9 minute ago

Sâmbătă puteţi descoperi “Timișoara interbelică” într-un nou tur ghidat

Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…

34 de minute ago

Bazele de deszăpezire din Timiș au în stoc material antiderapant necesar pe vreme de iarnă

Bazele de deszăpezire aparținând Direcției de Drumuri și Poduri Timișoara și cele ale Consiliului Județean…

47 de minute ago

Alfred Simonis propune din nou unirea Spitalului Județean cu Spitalul Municipal Timișoara în cadrul unui consorțiu

Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, aduce din nou în prim plan ”unirea” Spitalului Județean…

52 de minute ago

Dumbrăvița merge la Voluntari în ultima deplasare din 2025

CSC Dumbrăvița dispută la finalul acestei săptămâni, ultimul joc oficial din deplasare din acest an…

O oră ago

Personajele din Harry Potter prind viață pe gheața patinoarului din Piața Libertății

Pentru o seară, duminică de la ora 18.00, Piața Libertății va deveni un loc în…

2 ore ago