Categories: Economic

Productia de masini pe doi ani din Europa, echipata cu produse Dura de la Timisoara!

Una din principalele companii de automotive din vestul României a aniversat un deceniu de activitate. Dura Automotive Systems, cel mai mare designer şi producător de sisteme de control pentru maşini din lume, produce în Timiș piese şi accesorii pentru autovehicule şi pentru motoare de autovehicule.

Dura Automotive Systems este un important furnizor de sisteme de control al scaunelor, ansambluri de inginerie, module structurale pentru uşi şi sisteme de ferestre integrate pentru industria automotive. În fabrica de la Timișoara a fost mare sărbătoare. Invitații au făcut un tur al acesteia, au urmărit un film despre povestea Dura, iar directorul Dacian Negrea i-a premiat pe cei zece angajaţi care au aniversat… zece ani de Dura. „Dura şi-a început activitatea în 2005, cu 45 de angajaţi. Astăzi, în 2015, avem 860 de persoane cu un loc de muncă stabil. Aceşti zece ani înseamnă, totodată, 162 de milioane de produse finite livrate la timp, adică peste 40 de milioane de maşini echipate cu produse Dura de la Timişoara. Aceasta totalizează producţia de automobile a Europei pentru cel puţin doi ani”, a spus Dacian Negrea. La aniversarea de la Timișoara au fost prezenți Martin Becker și Francois Stuvenot vicepreşedinți executivi şi directori operaţionali globali, și Herfred Schwarz, directorul operaţional pe Europa. Printre invitați s-au număra Ada Hausvater, directorul Teatrului National Timişoara, care colaborează de patru ani cu Dura, dar și Marian Mocan, decanul Facultății de Management in Producție și Transporturi de la Politehnică.

Share
Published by
Silvia Suciu

Recent Posts

Tragedie la Moșnița: s-a răsturnat cu mașina și a murit

Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…

6 ore ago

Universitatea de Vest din Timișoara lansează programul de pregătire gratuită pentru BAC, consiliere și oportunități academice pentru mii de elevi

Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…

8 ore ago

Spectacol sub panou! Timișoara bate Ploieștiul în prelungiri

A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…

8 ore ago

Codul de procedură fiscală în domeniul eșalonărilor la plată s-a modificat. Se dorește eliminarea tratamentelor fiscale preferențiale

Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…

8 ore ago

Autostrada A1, plină de gropi periculoase în asfalt. DRDP Timișoara ne anunță că le astupă cu soluții temporare/VIDEO

Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…

8 ore ago

Conform DEX: Cel mai bun fotbalist – Nicolae Robu

Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…

10 ore ago