Categories: Politicieni

Pirtea, un nou atac la clasa politica: Deschideti ochii, ati pierdut contactul cu poporul

Rectorul Universității de Vest, prof. univ. dr. Marilen Pirtea, iese din nou la atac împotriva clasei politice. Reacția vine în urma protestului masiv de marți seară, din București, când zeci de mii de oameni au ieșit în stradă cerând dreptate pentru victimele tragediei din Club Colectiv. Concluzia lui Pirtea: românii nu mai pot fi mințiți.

Câteva zeci de mii de oameni au mărșăluit, marți seară, pe străzile Bucureștiului, cerând demisiile lui Victor Ponta, Gabriel Oprea și Cristian Popescu Piedone, primarul Sectorului 4. Totul, în urma incendiului devastator din Club Colectiv, în care au murit 32 de oameni, iar alte câteva zeci se zbat între viață și moarte. Protestatarii cer ca toți vinovații să plătească, nu numai proprietarii clubului, care au fost deja arestați pentru 30 de zile. „După mulți ani, românii sunt cu adevărat solidari. Este momentul în care jocul murdar al dezbinării a eșuat (…) Cel mai mare câștig al protestului de seara trecută, dacă putem vorbi de câștig generat de durere și suferință, este că românii au arătat că nu mai pot fi mințiți”, susține acum rectorul UVT, Marilen Pirtea.

Membru PNL și potențial candidat la alegerile parlamentare de anul viitor, Pirtea a ajuns la concluzia că lupta împotriva corupției a trecut la un alt nivel. „S-a ajuns la o etapă în care întreaga societate este în convulsii, încercând să elimine toxinele din interiorul său, corupția care o macină și îi omoară tinerii (…) Consider că aceste convulsii sunt rezultatul decalajului dintre români și liderii lor care au ajuns să se reprezinte doar pe ei (…) Sunt impresionat de progresul făcut de popor. În același timp, sunt dezamăgit că liderii noștri refuză să facă pasul înainte alături de oameni. Au rămas mult în spate și refuză să facă loc altora. Refuză să creadă că România nu mai este ograda lor, unde pot face orice își doresc. Refuză să creadă că România este a românilor (…) Nu mai suntem în anii ‘80! Deschideți ochii, ați pierdut contactul cu poporul, cu realitatea anului 2015. Românii își vor lua țara înapoi, oricât vreți voi să vă opuneți”, susține universitarul timișorean. Pirtea a găsit și soluția de a lupta efectiv împotriva abuzurilor. „Îmi doresc ca românii să rămână cu un gând: acela că țara este a lor. Îmi doresc să nu mai accepte niciun abuz, să taxeze orice derapaj fără întârziere. Nu este nevoie să se iasă în stradă de fiecare dată. Cu toții ne putem face datoria din poziția în care ne aflăm, iar cea mai bună modalitate este să taxăm abuzurile și să nu acceptăm nimic mai puțin decât ni se cuvine. Corupția ucide!”

Share
Published by
Cristina Tomescu

Recent Posts

Prețul stabilității iluzorii: de ce guvernarea prin ezitare ne împiedică să avansăm

România nu este condusă de o coaliție. Este administrată printr-un armistițiu administrativ cu program zilnic, unde…

O oră ago

AS Tour Timişoara vă invită la un sejur de vis în care să descoperiţi secretele Deltei Dunării

În mai 2026, când Delta Dunării înflorește, păsările se întorc acasă, iar nuferii colorează canalele,…

2 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 7 februarie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 07.02.2026, unde se vor executa reparaţii…

2 ore ago

Ioan Mateescu a rămas singurul candidat pentru şefia Asociației Județene de Fotbal Timiș. Şi-a constituit echipa de vicepreşedinţi

Ioan “Mateo” Mateescu şi-a depus astăzi oficial dosarul de candidatură pentru funcția de președinte al…

16 ore ago

O sugestie interesantă din partea Visit Timiș la final de săptămână: sunteți invitați într-un oraș cu totul special

Weekend-ul acesta profităm de vremea bună și Visit Timiș are o sugestie interesantă pentru toți…

17 ore ago

Primăria Timișoara pregătește reabilitarea clădirii ”Școlii Mici”, pentru a o transforma în grădiniță

Clădirea ”Școlii Mici” din cartierul Plopi va primi o nouă șansă pentru a găzdui activități…

18 ore ago