Categories: Partide

Tineretul liberal din Timis a decis: nu face campanie pentru traseisti si penali

Consiliul Național al PNL votează vineri setul de zece criterii de integritate, care se vor aplica viitorilor candidați la alegerile de anul viitor. Organizația TNL Timiș a decis ca, în 2016, să nu susțină și să nu facă deloc campanie pentru candidații care nu se supun acestor reguli.

„Vrem să anunțăm poziția TNL Timiș față de criteriile de integritate care vor fi votate la CN al PNL. Am avut o dezbatere internă pe tema reformării PNL și am stabilit câteva principii pentru a schimba realitatea politică din România, începând chiar cu TNL și PNL. TNL manifestă toleranță zero față de corupți, conform criteriilor de integritate ale PNL. Dacă în PNL nu facem noi curățenie, nu avem dreptul moral de a fi un partid partener al președintelui Iohannis, partid care să formeze noul guvern politic menit să lucreze în interesul cetățenilor. Anul 2016 va fi un an liberal sau nu va fi deloc. Daca nu reformăm PNL, alegătorul ne va sancționa, nevenind la vot, neavând între cine și cine să aleagă”, a spus, joi, Alex Munteanu, copreședinte al PNL Timișoara.

Tinerii liberali susțin că sunt obligatorii atât aplicarea criteriilor de integritate, cât și o analiză obiectivă a tuturor candidaturilor, prin prisma competențelor profesionale, fiind necesară o transparență totală. „Îmbrățișând ideea reformării, TNL Timiș nu va susține și nu va face campanie pentru niciun candidat care nu respectă criteriile de integritate. În plus, vom susține ca și criteriu obligatoriu de candidatură criteriul competenței profesionale. Considerăm că experiența nu se face la locul de muncă, în condițiile ocupării unei funcții publice cu impact direct asupra cetățenilor”, a mai spus Munteanu. Declarațiile sunt interesante, în condițiile în care, în Timiș, unii primari ai PNL, dar și doi deputați au cu siguranță probleme de natură penală, iar printre potențialii candidați sunt și „traseiști”. „Sunt sigur că PNL Timiș nu va promova și nu va susține niciun candidat care nu se încadrează celor zece criterii de integritate”, a conchis Nicu Bitea, consilier județean și copreședinte al TNL Timiș.

Share
Published by
Otilia Galescu

Recent Posts

Şag, o comunitate în plină dezvoltare. Confirmare de la prefectul Cornelia Micicoi

La finalul săptămânii trecute, prefectul Cornelia Micicoi a făcut o vizită în comuna Șag, vizate…

3 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 8 decembrie 2025

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 08.12.2025, unde se vor executa reparaţii…

4 ore ago

E oficial! Ciprian Ciucu câştigă detaşat alegerile pentru Primăria Bucureştiului. Mare surpriză pe locul 2!

Candidatul PNL Ciprian Ciucu va fi noul primar al Capitalei, câştigând oficial scrutinul la o…

9 ore ago

Exit-poll: Ciprian Ciucu câştigă detaşat Primăria Capitalei. Victoria îi aparţine şi lui Ilie Bolojan

Candidatul PNL Ciprian Ciucu va fi viitorul primar al Bucureştiului, potrivit unui exit-poll realizat de…

13 ore ago

Emoții doar în primul sfert de oră! SCM Poli Timișoara a învins categoric codașa din Sighișoara

Prim-divizionara de handbal SCM Poli Timișoara închide cu bine turul, învingând, conform așteptărilor ultima clasată…

16 ore ago

Fetele de la Poli închid sezonul regular cu o victorie frumoasă contra Bistriței

Pe o vreme rece și o ploaie măruntă, fetele de la Poli au întâlnit pe…

20 de ore ago