Categories: Primăria Timişoara

Targul de Craciun, prelungit la cererea comerciantilor / FOTO

Ar fi trebuit să închidă pe 2 ianuarie, dar Primăria Timișoara a făcut o concesie zecilor de comercianți care au închiriat căsuțe la Târgul de Crăciun. Acesta va rămâne deschis până în 10 ianuarie. Zona cu mâncare din parcarea Modex a fost însă deja desființată.

În jur de 100 de comercianți au avut căsuțe la această ediție, a noua, a Târgului de Crăciun organizat de Primăria Timișoara. Oferta a inclus, ca de obicei, mănuși, fulare, căciuli și papuci de casă, dar și ornamente pentru pomul de Crăciun, bijuterii handmade, lumânări parfumate și dulciuri. Evident, n-au lipsit colaci secuiești, a apărut din nou, cu oferte de-ți lăsa gura apă, căsuța cu murături. A fost deschisă și o căsuță cu specialități din ciocolată, de unde pofticioșii au putut alege tot felul de forme. În parcarea de la Modex a fost amenajată zona cu mâncare, iar ofertele au fost pe toate gusturile. Târgul ar fi trebuit să se închidă pe 2 ianuarie, dar… s-a primit o prelungire. „Comercianții au strâns semnături și au solicitat ca târgul să rămână deschis până în 10 ianuarie. Am aprobat acest lucru, evident cu plata taxelor suplimentare pentru încă o săptămână”, ne-a declarat viceprimarul Dan Diaconu. Parcarea Modex a fost însă degajată aproape în totalitate de căsuțele unde se vindeau mititei și grătare. La ediția următoare, Târgul de Crăciun s-ar putea extinde și în Piața Libertății.

Share
Published by
Otilia Galescu

Recent Posts

Tragedie la Moșnița: s-a răsturnat cu mașina și a murit

Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…

18 ore ago

Universitatea de Vest din Timișoara lansează programul de pregătire gratuită pentru BAC, consiliere și oportunități academice pentru mii de elevi

Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…

19 ore ago

Spectacol sub panou! Timișoara bate Ploieștiul în prelungiri

A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…

19 ore ago

Codul de procedură fiscală în domeniul eșalonărilor la plată s-a modificat. Se dorește eliminarea tratamentelor fiscale preferențiale

Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…

19 ore ago

Autostrada A1, plină de gropi periculoase în asfalt. DRDP Timișoara ne anunță că le astupă cu soluții temporare/VIDEO

Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…

20 de ore ago

Conform DEX: Cel mai bun fotbalist – Nicolae Robu

Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…

22 de ore ago