Categories: Partide

UDMR vrea sa revina in CJ Timis! Are si candidat la Primaria Timisoara

Chiar dacă alte partide și-au anunțat planurile pentru alegerile locale cu luni în urmă, UDMR Timiș a păstrat, până acum, tăcerea. Partidul a anunțat însă că are planuri mari pentru 5 iunie. UDMR și-a stabilit candidat pentru scaunul de primar și are liste complete pentru CJ Timiș și CL Timișoara.

Reprezentanții UDMR Timiș au anunțat, luni, o parte dintre deciziile luate în ceea ce privește alegerile locale din vară. Adunarea Generală a partidului a avut loc recent, iar în urma acesteia s-a stabilit cine va fi candidatul UDMR pentru scaunul de primar al Timișoarei. În luptă va intra deputatul Molnar Zsolt. „Urmează alegerile locale, unde și UDMR își va prezenta candidații. Avem liste pentru consiliul județean și pentru consiliile locale. Nu este vorba despre fiecare localitate din județul Timiș, ci de doar despre acelea unde avem o comunitate maghiară mai mare. Vom avea și localități unde vom lansa candidați la primării. Scopul nostru este să păstrăm primarii, viceprimarii și consilierii locali pe care îi avem în momentul de față. Este vorba despre trei primari, trei viceprimari și 36 de consilieri în 18 localități. Dorim să revenim în CL Timișoara, dar și în CJ Timiș. Din CJ absentăm de 12 ani. (…) Știm cine este cap de listă la CJ și cine este cap de listă la CL Timișoara. La Timișoara vom avea candidat la primar, în persoana domnului Molnar Zsolt”, a declarat Francisc Halasz, liderul UDMR Timiș. În ceea ce privește Consiliul Județean Timiș primul pe lista de consilieri este avocatul Andrei Molnar. Vicepreședintele UDMR Timiș are 31 de ani și activează în UDMR din 2012. El a participat și la alegerile europarlamentare din 2014, însă atunci nu s-a aflat pe un loc eligibil. La Consiliul Local Timișoara, cap de listă va fi inginerul Imre Farkas, managerul unei companii care se ocupă cu închirierea de birouri și spații de depozitare. În total, UDMR pregătește liste pentru aproximativ 35 de localități.

Share
Published by
Dariana Bratu

Recent Posts

Primăria Timișoara vrea un nou drum între Aradului și Torontalului. Va dubla, în mare parte, Centura Vest

Un important producător de băuturi răcoritoare, care deține o fabrică pe Calea Torontalului, vrea să…

14 ore ago

Expoziția Moving Elements deschide anul de evenimente de la Muzeul Apei

Sezonul 2026 începe la Muzeul Apei Timișoara cu expoziția Moving Elements a artistului Bogdan Nueleanu, una dintre…

16 ore ago

Culturile lumii la UVT, o nouă ediție. Sunt programate două spectacole cu tradiții sârbești

Comunitatea academică a Universității de Vest din Timișoara (UVT) organizează o nouă ediție a seriei de evenimente…

16 ore ago

Marilen Pirtea sare în apărarea Guvernului Bolojan: România are printre cele mai mici impozite pe locuinţă din Europa

Preşedintele interimar al PNL Timiş, Marilen Pirtea, afirmă că România se numără, alături de Cehia…

16 ore ago

Peste o sută de misiuni ale pompierilor timişeni, în ultimele 24 de ore. Localitatea Saravale a rămas fără energie electrică

În condițiile meteo din această perioadă, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Timiş a anunţat…

17 ore ago

Pe drumurile naționale și pe autostrăzi s-a acționat pentru prevenirea apariției poleiului

În cursul nopții trecute au continuat acțiunile de deszăpezire și combatere a poleiului pe rețeaua…

17 ore ago