Categories: Partide

Roxana Iliescu, PMP: Vrem locul intai la CJ, dar nu vreau sa fac speculatii

Partidul Mișcarea Populară Timiș și-a depus, luni, lista de candidați pentru alegerile locale. Printre propunerile popularilor se regăsesc și două premiere: cel mai tânăr candidat din Timiș la o primărie, dar și prima femeie care vrea să ajungă președinte la CJ.

PMP a depus, luni, listele de candidați pentru CJ Timiș, dar și pentru primăriile din județ. Popularii se laudă și cu „două premiere absolute”. Roxana Iliescu, liderul PMP Timiș, este prima femeie care și-a anunțat oficial intenția de a deveni președinte al CJ Timiș. Deși au ținut secret oamenii pe care-i propun pentru funcțiile de aleși județeni, se știe că pe listă se vor regăsi atât Dorin Cândea, cât și Sorin Cociobea. „Partidul Mișcarea Populara Filiala Timiș vine cu o ofertă electorală aparte: din cei 47 de candidați, o treime sunt femei, iar Primăria Chevereșu Mare este atacată de Simona Nagy, cel mai tânăr candidat la funcția de primar din România! 70% din primii 10 aflați pe listă sunt oameni noi în politică”, spun reprezentanții PMP. „Sperăm la locul întâi. Vom vedea ce loc vor considera timișenii că merităm la final, în 5 iunie. Noi ne luptăm pentru locul întâi. Vrem un număr cât mai mare de consilieri, nu vreau să anticipez. Nu vreau să fac speculații. Noi vom fi prezenți în fiecare zi, ca și până acum, în județ, alături de reprezentanții noștri și, spun eu, vom fi o surpriză plăcută. Avem candidați de primar și liste complete de consilieri în 70% din localități. Sunt foarte bucuroasă că media de vârstă a primilor 10 din lista pentru CJ Timiș este de 40 de ani, iar o treime din această listă este reprezentantă de femei”, a spus, pentru deBanat.ro, Roxana Iliescu. Listele pentru CL Timișoara și candidatura lui Marius Dugulescu vor fi depus în curând.

Share
Published by
Dariana Bratu

Recent Posts

Ioan Mateescu a rămas singurul candidat pentru şefia Asociației Județene de Fotbal Timiș. Şi-a constituit echipa de vicepreşedinţi

Ioan “Mateo” Mateescu şi-a depus astăzi oficial dosarul de candidatură pentru funcția de președinte al…

O oră ago

O sugestie interesantă din partea Visit Timiș la final de săptămână: sunteți invitați într-un oraș cu totul special

Weekend-ul acesta profităm de vremea bună și Visit Timiș are o sugestie interesantă pentru toți…

3 ore ago

Primăria Timișoara pregătește reabilitarea clădirii ”Școlii Mici”, pentru a o transforma în grădiniță

Clădirea ”Școlii Mici” din cartierul Plopi va primi o nouă șansă pentru a găzdui activități…

3 ore ago

Generația de aur a juniorilor CFR Timișoara se pregătește în Antalya pentru un an cu multe provocări

În ciuda dificultăților și a problemelor cotidiene, la Gara Mare se face un proiect fantastic,…

4 ore ago

A devenit funcțională stația de autobuz nou înființată la Parcul Botanic

Așa cum Primăria Timișoara anunțase în urmă cu mai multe luni, la Parcul Botanic a…

6 ore ago

La Oloșag a fost descoperit un nou caz de pestă porcină africană. Au fost luate deja primele măsuri

În județul Timiș a fost descoperit un nou caz de pestă porcină africană. De această…

6 ore ago