Categories: Cultura

Teatrul Merlin, inca doua premii pentru „Tinerete fara batranete si viata fara de moarte” / FOTO

Unul dintre cele mai frumoase spectacole din ultimii ani de la Teatrul „Merlin” a fost premiat la Galați. Basmul „Tinerețe fără bătrânețe și viață fără de moarte” a făcut senzație la Festivalul Internațional de Animație „Gulliver”, de unde s-a întors acasă cu două distincții.

Teatrul „Merlin” a participat la cea de-a XXIV-a ediție a Festivalului Internaţional de Animaţie „Gulliver”, eveniment desfăşurat timp de o săptămână la Galați. Timișorenii au ales să prezinte pe malul Dunării unul dintre cele mai frumoase spectacole ale ultimilor ani, basmul „Tinerețe fără bătrânețe și viață fără de moarte”, în regia lui Toma Hogea. Juriul concursului a acordat celor de la „Merlin” premiul pentru promovarea basmului cult românesc. De asemenea, actrița Maria Gornic a câștigat Premiul pentru mânuire, răsplată a rolurilor Baba, Bătrâna și Ghionoaia. Din distribuția spectacolului fac parte Laurențiu Pleșa, Alex Pîntea, Mariana Ivașcu, Radu Văduva, Consuela Egyed, Maria Gornic, Octavia Petrișor, Luana Uncruțiu, Dragoș Lupău și Diana Stampar, scenografia fiind semnată de Eugenia Tărășescu. „Tinerețe fără bătrânețe și viață fără de moarte” nu este la primele distincții: în toamna anului trecut, spectacolul a câștigat alte două premii la Festivalul Internațional al Teatrului Contemporan de Animație ImPuls, desfășurat în București.

Share
Published by
Cristina Tomescu

Recent Posts

Proiectul noului pod peste Mureș, de lângă Cenad, face un pas înainte

Lansată în cea de a doua jumătate a acestui an, licitația pentru stabilirea executantului studiului…

10 ore ago

Deplasare grea în ultimul meci din 2025 al baschetbaliștilor

Fără pauză! Etapa a 14-a din Liga Națională masculină de baschet programează un meci în…

12 ore ago

Din 1 ianuarie pregătiți-vă să vă goliți mai repede buzunarele pentru benzină sau motorină. Sau mergeți cu trotineta și bicicleta

Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea mult…

15 ore ago

A intrat pe contrasens și a băgat o femeie și un copil în spital

Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…

15 ore ago

România lui Mitică. Mitică Dragomir

Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…

19 ore ago

Asociația Club Sportiv Sport Express – locul unde copiii cresc prin sport, încredere și comunitate

Există momente în copilărie care rămân pentru totdeauna: prima minge prinsă corect, primul gol marcat,…

19 ore ago