Categories: Cultura

Sarbatoare in stil francez: concert simfonic in aer liber, la Timisoara

Timișorenii sunt invitați să pătrundă în universul francez pentru o seară. Este vorba despre Fete de la musique (Sărbătoarea Muzicii) un eveniment popular din Franța care se sărbătorește în toată lumea. Orașul de pe Bega nu se lasă mai prejos.

Sărbătoarea Muzicii este programată miercuri, 22 iunie, de la ora 20, la Grădina de Vară Capitol. Practic, este vorba despre un concert din al cărui program fac parte George Enescu – Rapsodia nr. 2 în Re major, Op. 11, J. Massenet – Meditation din opera „Thais” (vioară solo – Cătălin Trincă), J. Massenet – Elegie (solistă – Aura Twarowska, violoncel solo – Darius Tereu), G. Bizet – Preludiu la opera „Carmen”, Seguidilla din „Opera Carmen” (solistă – Aura Twarowska), C. Saint-Säens – Bacchanale din opera „Samson şi Dalila”, C. Saint-Säens – aria „Mon coeur s’ouvre à ta voix” din opera „Samson şi Dalila” (solistă – Aura Twarowska) și M. Ravel – Bolero.

Surpriza oferită iubitorilor de muzică bună din Timișoara este prezența la acest concert a mezzosopranei Aura Twarowska, cea care, din 2007, este solistă a Operei de Stat din Viena. Artista s-a născut la Lugoj și inițial a absolvit Facultatea de Științe Economice a Universitatății de Vest. În acea perioadă a fost angajată a Filarmonicii Banatul, ca membră a corului condus de maestrul Diodor Nicoară. După înființarea Facultății de Muzică din Timișoara reia studiul cântului, apoi obține masteratul și doctoratul la Universitatea Nationala de Muzică din București. Aura Twarowska a debutat pe scena Operei timișorene în 1998, în rolul titular din opera „Carmen” de G. Bizet. Până în prezent, a cântat pe scena operei vieneze aproximativ 400 de spectacole. Biletele la acest concert costă 10 lei bucata și pot fi cumpărate de la casieriile Filarmonicii Banatul.

Share
Published by
Dariana Bratu

Recent Posts

Când succesul devine datorie publică. Filantropie 1.0 – Manual de responsabilitate pentru câștigătorii tranziției

Acest text nu este despre sărăcie. Este despre bogăția care nu își face datoria. Despre…

6 minute ago

Unul dintre cele mai îndrăgite evenimente ale sezonului se întoarce la Ghiroda pe 13 decembrie

Primăria și Consiliul Local Ghiroda, în parteneriat cu Asociația ProDatina, organizează sâmbătă, 13 decembrie 2025,…

27 de minute ago

Sărbătoarea Sfântului Nicolae, protectorul copiilor şi făcătorul de minuni

Pe 6 decembrie întreaga creștinătate îl sărbătorește pe Sfântul Nicolae, unul dintre cei mai iubiţi…

57 de minute ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 6 decembrie 2025

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 06.12.2025, unde se vor executa reparaţii…

O oră ago

Riscurile geopolitice analizate într-un seminar științific la Universitatea “Aurel Vlaicu” din Arad

Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…

14 ore ago

Au lovit și au fugit! Acum, trei tâlhari tineri își așteaptă pedeapsa

Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…

17 ore ago