Categories: Social

0 lei in Timis, bani pentru inundatii de la guvern. 26 de judete au primit 200 de milioane

În ultima ședință de guvern, mai multe județe afectate de inundațiile din ultimele săptămână au primit, în total, aproximativ 200 de milioane de lei. Printre ele nu se numără însă și Timișul, deși apele au făcut prăpăd în mai multe zone.

Guvernul a adoptat, în ultima ședință, o hotărâre privind „alocarea unei sume din Fondul de intervenţie la dispoziţia Guvernului, prevăzut în bugetul de stat pe anul 2016, pentru unele unităţi administrativ-teritoriale afectate de calamităţi naturale produse de inundaţii”. Este vorba despre 200 de milioane de lei, care au fost împărțiți între 26 de județe în care apele au creat probleme în ultimele săptămâni. Timișul, unde au fost inundate sute de case, gospodării și curți, iar hectare întregi au fost acoperite de ape, nu a primit însă niciun leu! Cele mai mari probleme au fost, din nou, în zona Gătaia, dar s-au înregistrat viituri puternice și în estul județului, în satul Visag, din comuna Victor Vlad Delamarina. În aceste condiții, vor primi despăgubiri doar timișenii care și-au asigurat culturile și casele.

Cum se împart banii de la guvern

Alba – 136.000 lei
Bacău – 12,19 milioane lei
Bihor – 1,98 milioane lei
Bistrița-Năsăud – 6,85 milioane lei
Botoșani – 4 milioane lei
Brașov – 4,03 milioane lei
Buzău – 10,3 milioane lei
Caraș-Severin – 793.000 lei
Cluj – 6,75 milioane lei
Constanța – 128.000 lei
Dâmbovița – 2,15 milioane lei
Dolj – 642.000 lei
Galați – 205.000 lei
Gorj – 9,58 milioane lei
Harghita – 10,66 milioane lei
Hunedoara – 18,49 milioane lei
Mehedinți – 1,96 milioane lei
Neamț – 11,03 milioane lei
Olt – 59.000 lei
Prahova – 8,93 milioane lei
Sălaj – 1,03 milioane lei
Sibiu – 3,15 milioane lei
Suceava – 29,69 milioane lei
Vaslui – 3,37 milioane lei
Vâlcea – 39 milioane lei
Vrancea – 14,37 milioane lei

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Primăria Timișoara vrea să dea în închiriere un spațiu central de 1,2 milioane de lei unei asociații din Giarmata, care susține integrarea comunității rome

Pe lista proiectelor care vor fi supuse votului consilierilor locali în cadrul unei viitoare ședințe…

58 de minute ago

Medicii, afectați de burnout. Dorel Săndesc: ”Contribuie oboseala psihică și impactul psihic al unui mediu nesigur, plin de tensiune, ostil”

Medicii români sunt afectați tot mai mult de fenomenul de burnout, de epuizare, și surprinzător,…

2 ore ago

Preşedintele USR Timiş, Sorin Șipoș: AUR a dat mâna cu sistemul pentru pensiile speciale

Senatorul Sorin Șipoș, preşedinte al USR Timiş, afirmă că AUR, deşi are un discurs anti-sistem,…

2 ore ago

Incendii după incendii, vineri, în Timiș

Două incendii și victime în Timiș, vineri. Primul incendiu a fost anunțat în Izvin, iar…

3 ore ago

Fisură în conducta de gaz, cea mai probabilă cauză a exploziei de la Poliția Lugoj/VIDEO

Primele concluzii după explozia de la Poliția Lugoj care a băgat trei oameni în spital…

5 ore ago

Lucrările la pasajul de la strada Polonă, preconizate să înceapă în februarie sau martie

Luna februarie, în funcție de condițiile meteo, ar putea aduce demararea lucrărilor ample de reconstrucție…

6 ore ago