Tribunalul Timiș a respins toate excepțiile invocate și a dispus începerea judecății pentru toți inculpații în dosarul Poli. Decizia poate fi însă contestată la Curtea de Apel Timișoara. Din dosar fac parte fostul primar Gheorghe Ciuhandu, secretarul Ioan Cojocari, fostul viceprimar Adrian Orza și alți foști și actuali funcționari din aparatul PMT.
Fostul primar Gheorghe Ciuhandu, secretarul Ioan Cojocari, Adrian Orza, Nicușor Miuţ Martin Staia, Mirel Florin Munteanu, Delia Ileana Dumitru, Mariana Dimitriu, Smaranada Haracicu, Violeta Mihalache și Alina Pintilie au fost trimiși în judecată în dosarul Poli, pentru finanțarea ilegală a echipei de fotbal Politehnica Timișoara, patronate de Marian Iancu. După ce DNA a trimis rechizitoriul în instanță, avocații inculpaților au contestat, în camera preliminară, legalitatea actului de sesizare a instanței, felul în care au fost administrate probele și actelor de urmărire penală. După o amânare de două săptămâni, Tribunalul Timiș a dispus însă începerea judecății pentru toți inculpații. Decizia nu este definitivă și poate fi contestată la Curtea de Apel Timișoara.
În acest dosar, Gheorghe Ciuhandu, fost primar al municipiului Timișoara, Ioan Cojocari, secretar al Consiliului Local Timișoara, Delia Ileana Dumitru, consilier juridic la PMT, Smaranda Haracicu, director al Direcţiei Economice și Violeta Mihalache, fost director al Direcţiei Comunicare, sunt acuzați de abuz în serviciu. Adrian Orza, fost viceprimar și actual consilier independent, Mirel Munteanu și Mariana Dimitriu, la data faptelor economiști în cadrul Direcţiei Economice, Martin Staia, la data faptelor şef Serviciu Administrare Baze Sportive, și Nicușor Miuț, fost director al Direcţiei Patrimoniu, sunt acuzați de complicitate la abuz în serviciu. Alina Pintilie, funcționar public în cadrul Primăriei Timișoara, este acuzată de două infracțiuni de complicitate la abuz în serviciu. În rechizitoriu se precizează că, în 2008, Ciuhandu și Cojocari au încălcat normele legale în vigoare ce reglementează posibilitatea virării unor sume de bani de la bugetul CL Timișoara în contul S.C. Politehnica Timișoara S.A., fostă S.C. Fotbal Club Timișoara S.A., fostă S.C. Politehnica 1921 Știința Timișoara & Invest S.A. În acest context, Gheorghe Ciuhandu și Delia-Ileana Dumitru, Smaranda Haracicu și Violeta Mihalache au semnat un contract de asociere, în baza căruia a fost alocată anual, pe o perioadă de trei ani, suma de 9 milioane de lei, „pentru sprijinirea echipei de fotbal Politehnica Știința Timișoara”, iar secretarul Cojocari a avizat pentru legalitate H.C.L. nr. 127/2008 în baza căreia era alocată anual suma respectivă. Procurorii susțin că banii nu erau destinați sprijinirii activităţii sportive, ci pentru „sprijinirea” efectivă a acestei firme pentru redresarea financiară.
Handbaliștii alb-violeți întâlnesc Potaissa Turda, în sferturile de finală ale Cupei României. Partida va avea…
Comuna Moșnița Nouă anunță începerea proiectului ”CONSTRUIRE ȘI DOTARE GRADINIȚĂ CU PROGRAM PRELUNGIT IN REGIM…
Curtea Constituțională a decis, miercuri, să amâne încă o dată, pentru a cinea oară, decizia…
Călătorii timișoreni pe calea ferată vor avea parte, în premieră, de noile garnituri de tren…
Polițiștii locali au depistat un bărbat din Ciacova conducând în zona pietonală din centrul Timișoarei…
Echipele timișorene au avut parcursuri excelente în cadrul etapei regionale a FIRST Tech Challenge –…