A inceput lupta PNL – PMP! Acum, faza judeteana pe… oftalmologie!

În primăvară, consilierul județean PNL, ex-PDL, Georgeta Rus și-a luat jucăriile și s-a mutat, cu arme și bagaje, în tabăra PMP. S-a întâmplat în mijlocul unei mega-campanii de consultații oftalmologice gratuite, pe care Rus le oferea chiar în sediul PNL. Acum, Rus se întoarce cu o campanie similară, care se va întinde și în județ. O primărie PNL îi dă peste nas. Pe Facebook.

„PMP respectă dreptul cetățenilor de a avea servicii de sănătate gratuite și de înaltă calitate! Consilierii locali, consilierii județeni și parlamentarii PMP, vă invită la consultații gratuite de oftalmologie (…) Servicii gratuite oftalmologice sunt efectuate de specialiști din București cu aparatură gratuită de ultimă generație” – acesta este textul fluturașilor publicitari împărțiti prin Timișoara. Cei care vor să-și testeze acuitatea vizuală sunt așteptați într-o parcare devenită celebră pentru scandalurile care au avut drept protagonistă o celebră firmă de tractări auto. Aparent, acolo funcționează un sediu al „popularilor”, la jumătate de aruncătură de băț de locul în care și-au avut sediul de campanie de la alegerile locale… „parlamentarii PMP”! E adevărat că la vremea aceea era un singur parlamentar și era de la UNPR, dar lucrurile par să se fi schimbat după fuziune.

Campania este promovată intens pe Facebook de medicul Georgeta Rus, plecată de la PNL pentru că nu se mai regăsea în partid, după fuziunea pedelisto-liberală. Fostul consilier județean, actual consilier local pare însă să se simtă mult mai bine în noua configurație popularo-progresistă, așa că și-a reluat și atacurile la adresa foștilor colegi, și campania de cucerire a județului prin consultații gratuite. Pe lângă Timișoara și Becicherec, localitatea de baștină a lui Rus, „specialiștii din București” se vor deplasa, cu lentile cu tot, și la Lenauheim. Surpriză însă! Pe aceeași rețea de socializare, primăria comunei timișene le recomandă locuitorilor să fie precauți. „În atenția cetățenilor comunei Lenauheim (…) Primăria Comunei Lenauheim nu își asumă nicio responsabilitate cu privire la aceste controale deoarece nu cunoaștem firma și specialiștii care vor efectua aceste consultații”, a sunat anunțul postat pe Facebook. Primarul din Lenauheim este liberalul Ilie Suciu, fost coleg de PDL cu Georgeta Rus. PS1: Nu comentam scăpările ortografice și de punctuație ale celor două părți. E treaba lor cum au terminat patru clase. PS2: Nu vă necăjiți dacă la numărul de telefon postat pe fluturaș nu răspunde nimeni. Nu e vina dumneavoastră.

Share
Published by
Feisbukistul de serviciu

Recent Posts

La pasajul de la strada Polonă se va amenaja un drum provizoriu pe durata reabilitării

În primăvară acestui an este programată demararea lucrărilor de reabilitare a pasajului de la strada…

14 minute ago

Nicolae Robu „loveşte” năpraznic în „sorosişti” şi „şarlatanul” Dominic Fritz. Cu sondajele…

În fine, fostului primar al Timişoarei, Nicolae Robu, i-au ieşit „sondajele” cu care ne-a obişnuit…

31 de minute ago

Ambulatoriul Spitalului Clinic CF Timișoara, extrem de aglomerat. Peste 17.000 de persoane au beneficiat de investigații gratuite în 2025

De la consultații de rutină și investigații de diagnostic, până la servicii complexe integrate de…

55 de minute ago

Culiță Chiș a ajuns șef la Direcția de Drumuri a Consiliului Județean Timiș

Consiliul Județean Timiș a numit un nou director la Direcția de Drumuri, Transport și Mediu.…

58 de minute ago

CSM Lugoj, în scădere de formă! Eșec categoric acasă cu Voluntariul

Prim-divizionara de volei feminin CSM Lugoj nu se regăsește la acest început de an. După…

O oră ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 19 ianuarie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 19.01.2026, unde se vor executa reparaţii…

5 ore ago