Categories: Invatamant

Contestatii la Titularizare: 24 de profesori au primit note mai mici

Dascălii nemulțumiți de notele primite la concursul de titularizare au putut face contestații, însă prea puțini dintre ei au primit și satisfacție. Au fost depuse 101 contestații, dar aproape jumătate din note au rămas nemodificate.

Din cele 101 contestații depuse de profesorii din Timiș, 43 de lucrări au rămas cu notele nemodificate. Alte 24 au fost scăzute, iar 34 de note au crescut. Șapte cadre didactice au obținut note peste 5, care le dă dreptul să spere măcar la un post de suplinitor. Pentru titularizare este nevoie de cel puțin nota 7 și, în plus, trebuie să existe și posturi disponibile. După rezolvarea contestațiilor, în Timiș, 126 de candidați au luat note sub 5, 241 de candidați – note între 5 și 6,99, față de 251 înainte. A crescut, de la 308 la 323, și numărul celor care au luat note mai mari sau egale cu 7. La examenul de titularizare din Timiș s-au încris 916 candidați, iar la proba scrisă au fost 869 de profesori. Multe dintre posturile titularizabile sunt pentru educatoare și învățătoare. Sunt 65 de posturi de educatoare, din care 31 pentru limba germană. Pentru învățătoare sunt disponibile 12 posturi, șapte pentru predare în limba română, restul în germană și maghiară. Sunt disponibile 13 posturi pentru profesori de Educație Fizică și Sport și cinci pentru cei de Muzică Instrumentală și Vocală.

Share
Published by
Oana Telescu

Recent Posts

Ghiroda a început pregătirea și va disputa șase partide amicale

Una din echipele de top din județul Timiș și-a reluat pregătirea încă de la începutul…

11 ore ago

Zeci de localități din Timiș nu au medic de familie. Președintele Colegiului Medicilor cere implicarea autorităților

Medicina de familie, domeniul care ar trebui să fie unul dintre pilonii sănătății, are în…

14 ore ago

Doi artiști timișoreni reprezintă, prin intermediul unei expoziții, România la Bienala de artă de la Veneția

România va fi reprezentată la ediția cu numărul 61 a Bienalei de Artă de la…

15 ore ago

Dragoste de mamă. Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare Timișoara a primit o donaţie de un milion de euro de la mama sa

Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare din Timișoara, medicul Tudor Constantin Luca, a primit de la…

15 ore ago

A fost lansată licitaţia privind reabilitarea zonei centrale a oraşului Sânnicolau Mare, proiect de 5,5 milioane de euro

Primarul oraşului Sânnicolau Mare, Dănuţ Groza, a anunţat că a fost lansat în liciatţie proiectul…

17 ore ago

Weekend rece în toată țara. În Banat vor fi valori pozitive

Iarnă în toată puterea cuvântului în țară. În Banat însă, vremea va fi mai blândă…

17 ore ago