Categories: Timp liber

Hai la turnir! In curtea Bastionului Theresia se scrie din nou o poveste

Istoria se rescrie și la început de septembrie la Timișoara. A doua parte a spectacolului „Frăția Corbilor – Ziua Turnirului” e programată tot în curtea Bastionului Theresia, chiar în prima zi de școală. Vor fi, din nou, teatru medieval, dansuri și muzică live cu Peregrinii și Hrafnabroethr.

Toamna începe, la Timișoara, cu încă o lecție de istorie pe viu. Luni, 12 septembrie, de la ora 14, o nouă ediție a spectacolului de reconstituire istorică, teatru medieval, dansuri și muzică live „Frăția Corbilor – Ziua Turnirului” va avea loc în curtea bătrânului bastion Theresia. Frăția Corbilor – Hrafnabroethr este un grup de reconstituire istorică, axat pe perioada Evului Mediu timpuriu. Războinicii-corbi vor prezenta echipament și arme și, în plus, vor demonstra tehnici de luptă medievale. Teatrul Portabil aduce din nou în fața publicului așa-numitele „Miracole Medievale” – teatru, dans, scene de luptă regizate, pentru a întregi atmosfera unei după-amieze de divertisment de modă veche. Nu vor lipsi, nici de această dată, Peregrinii, care vor însoți întregul spectacol cu muzică autentică live, dar vor mânui, pe lângă instrumente, și săbiile sau topoarele valaška. După spectacol, veți putea vizita expoziția „Timișoara 1716 – Începuturile unui oraș european” și îi veți avea ca ghizi chiar pe artiștii de la Peregrinii, Hrafnabroethr și Teatrul Portabil. Organizatorii evenimentului sunt Muzeul Național al Banatului și Consiliul Județean Timiș.

Share
Published by
Cristina Tomescu

Recent Posts

Responsabilitățile agenților economici în domeniul protecției mediului și a gestionării deşeurilor, în dezbatere la CCIAT

Camera de Comerţ, Industrie şi Agricultură Timiş, în calitate de partener Enterprise Europe Network (EEN),…

6 ore ago

La Universitatea de Vest Timișoara va avea loc seria Conferințelor Prepascale

În acest an, Facultatea de Litere, Istorie, Filosofie și Teologie din cadrul Universității de Vest din…

6 ore ago

Noile trenuri poloneze Pesa vor circula pe ruta Arad – Timișoara – Caransebeș

La Timișoara, pe calea ferată vor circula și noile garnituri de tren realizate de polonezii…

7 ore ago

Lugojul nu a (mai) avut probleme la Cluj

Prim-divizionara de volei feminin CSM Lugoj a câștigat categoric la Cluj-Napoca, în minimum de seturi.…

8 ore ago

Cum i s-a urcat PSD-ului democrația la cap

Pe vremea crâncenului dar și obositului PSD, la final de trimandat Ion Iliescu, social-democrații au…

11 ore ago

Primăria Moşniţa Nouă scoate la vânzare prin licitaţie mai multe parcele de teren aflate într-o zonă în continuă dezvoltare

Primăria Moșnița Nouă anunță organizarea licitației publice deschise pentru vânzarea a 22 de terenuri situate…

11 ore ago