Categories: Social

La Timisoara se parcheaza ilegal fara griji, chiar sub ochii politistilor locali! / FOTO

Parcări sunt puține în zona centrală a Timișoarei, dar și acelea stau mai mult goale, dacă șoferii trebuie să plătească pentru a-și lăsa mașinile acolo. De ce ar scoate un ban, în condițiile în care pot parca fără griji ilegal, pe fiecare centimetru pătrat de asfalt liber, sub ochii nepăsători ai polițiștilor locali? Agenții nu par să fie puși în mișcare decât… de o cameră foto!

Găsirea unui loc de parcare în zona centrală a Timișoarei este, de cele mai multe ori, un adevărat test al nervilor pentru orice șofer. Nu există, în acest moment, nici măcar o parcare de mari dimensiuni, lucrurile rămânând, în continuare, de ani buni, doar în stadiul de proiect. Și totuși, de ce ar veni un investitor care să bage bani într-un astfel de proiect, câtă vreme și puținele parcări pe bani din centru sunt ocolite de conducătorii auto cu tupeu? Aceștia își lasă mașinile pe unde îi taie capul, fără să se teamă vreo secundă de amenzi. Ba chiar fac asta sub privirile total dezinteresate ale polițiștilor locali… Un exemplu: strada Paris, unde, lângă Iprotim, există o parcare cu plată, în care nu se prea înghesuie nimeni. Între timp, pietonii abia reușesc să mai folosească trotuarele. „„Pe strada Paris am văzut nelipsitele mașini parcate gratuit lângă parcarea cu plata de la Iprotim. Peste drum de ele, o mașină de la Poliția Locală, cu un agent în ea. Cum am văzut că mașinile nu au lipit afișul pe parbriz, m-am întors să fac poze. Ce credeți? Politistul a mutat mașina și a trecut strada să amendeze șoferii «economi». Mi-a și spus că m-a observat că m-am întors să fac poze”, a relatat unul dintre utilizatorii forumului RATT.

Povestea nu se încheie însă aici, pentru că, spune omul, câteva minute mai târziu, un alt șofer a parcat pe trotuar, ignorat total de agentul care revenise în mașina de serviciu. „Să recapitulăm: zeci de șoferi merg cu mașina în zone unde nu există locuri de parcare gratuită și parchează aiurea. Dacă se plâng că parcarea este scumpă, de ce nu vin cu taxiul în centru? Benzina consumată plus tariful de parcare costa mai mult ca taxiul. Niciun investitor nu o să fie idiot să bage milioane de euro în construcția unei parcari atât timp cât clienții o să parcheze gratuit, dar ilegal lângă parcarea lui. Care este interesul primăriei? Să hărțuiască bicicliștii care nu merg cu mașina în zona centrală? Hoții de/din buzunare să gonească călătorii din mijloacele de transport în comun?”, se întreabă timișoreanul. Polițiștii locali din Timișoara sunt cunoscuți pentru „promptitudinea” cu care acționează în cazul șoferilor nesimțiți.

Share
Published by
Cristina Tomescu

Recent Posts

Tragedie la Moșnița: s-a răsturnat cu mașina și a murit

Un bărbat de 54 de ani a condus o autoutilitară pe strada Florența din localitatea…

3 ore ago

Universitatea de Vest din Timișoara lansează programul de pregătire gratuită pentru BAC, consiliere și oportunități academice pentru mii de elevi

Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…

4 ore ago

Spectacol sub panou! Timișoara bate Ploieștiul în prelungiri

A șaptea victorie la rând pe teren propriu pentru prim-divizionara de baschet SCM Politehnica, echipă…

4 ore ago

Codul de procedură fiscală în domeniul eșalonărilor la plată s-a modificat. Se dorește eliminarea tratamentelor fiscale preferențiale

Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…

4 ore ago

Autostrada A1, plină de gropi periculoase în asfalt. DRDP Timișoara ne anunță că le astupă cu soluții temporare/VIDEO

Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…

5 ore ago

Conform DEX: Cel mai bun fotbalist – Nicolae Robu

Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…

7 ore ago