Categories: Timp liber

E octombrie? Hai la Romanesti, e concert in pestera!

Dacă e a doua jumătate a lunii octombrie, este concert în peșteră! La Românești va fi, în acest an, un singur concert, cu oaspeți din Austria. Nu va lipsi din program Mozart, așa cum se întâmplă de 32 de ani încoace.

Fundaţia Academică Culturală Timişoara vă invită la tradiţionalul concert anual din Peştera Româneşti. Acesta va avea loc duminică, 23 octombrie, de la ora 13, și va susținut de Orchestra Simfonică a Filarmonicii Banatul. Dirijor va fi Wolfgang Gröhs, din Austria, iar solistă va fi mezzosoprana Aura Twarowska, solistă a Operei de Stat din Viena, dar lugojeancă la origine. În program vor fi compoziții de Johann Strauss, Johannes Brahms, Aura Twarowska și Franz von Suppe. Evident, se va cânta din nou Mozart, așa cum a fost la fiecare ediție și așa cum își dorește inițiatorul speoconcertelor, doctorul Constantin Lupu. Primul concert din Peștera Românești a avut loc în 1984, cu prilejul celui de-al 12-lea Concurs Republican de Speologie Sportivă. Accesul spre peșteră se face pe potecă marcată, iar drumul durează circa o oră. Urcarea începe din stația de autobuz din Românești. Intrarea este liberă, pe baza taloanelor care vor fi distribuite în ziua concertului. Evenimentul este organizat de Fundaţia Culturală Academică Timişoara, cu sprijinul Consiliului Judeţean Timiş, al Consiliului Local Timişoara, al Primăriei Tomeşti, în colaborare cu Centrul Judeţean de Cultură şi Artă, Casa de Cultură a Studenților şi Asociaţia Speotimiş.

Share
Published by
Otilia Galescu

Recent Posts

Ghiroda a început pregătirea și va disputa șase partide amicale

Una din echipele de top din județul Timiș și-a reluat pregătirea încă de la începutul…

14 ore ago

Zeci de localități din Timiș nu au medic de familie. Președintele Colegiului Medicilor cere implicarea autorităților

Medicina de familie, domeniul care ar trebui să fie unul dintre pilonii sănătății, are în…

17 ore ago

Doi artiști timișoreni reprezintă, prin intermediul unei expoziții, România la Bienala de artă de la Veneția

România va fi reprezentată la ediția cu numărul 61 a Bienalei de Artă de la…

18 ore ago

Dragoste de mamă. Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare Timișoara a primit o donaţie de un milion de euro de la mama sa

Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare din Timișoara, medicul Tudor Constantin Luca, a primit de la…

18 ore ago

A fost lansată licitaţia privind reabilitarea zonei centrale a oraşului Sânnicolau Mare, proiect de 5,5 milioane de euro

Primarul oraşului Sânnicolau Mare, Dănuţ Groza, a anunţat că a fost lansat în liciatţie proiectul…

20 de ore ago

Weekend rece în toată țara. În Banat vor fi valori pozitive

Iarnă în toată puterea cuvântului în țară. În Banat însă, vremea va fi mai blândă…

20 de ore ago