Categories: SocialUltima ora

Se incalzesc caloriferele! Colterm deschide robinetul

Prognoza meteo indică o răcire accentuată a vremii în următoarea săptămână, dar timișorenii racordați la sistemul centralizat nu vor îngheța în apartamente. Colterm anunță că dă drumul la căldură peste mai puțin de două zile.

Până acum, vremea a fost caldă, chiar ca de vară, însă în următoarele zile lucrurile se schimbă radical. Peste zi, temperaturile maxime nu vor depăși 13-14 grade Celsius, iar noaptea ele vor coborî până la 3-4 grade. În aceste condiții, de marți, 4 octombrie, Colterm dă drumul la căldură. „Pornirea se va face etapizat, începând cu ora 9, urmând ca până în seara acestei zile să se livreze căldură în tot sistemul centralizat de alimentare cu energie termică al municipiului. Într-o primă etapă, căldura va fi livrată la parametri reduși, plecarea din punctele termice fiind reglată la 38 grade C. În funcție de evoluția temperaturilor în următoarele zile, se va lua măsura livrării căldurii doar în timpul nopții, ori chiar întreruperea livrării, dacă va fi cazul”, anunță Colterm. Timișorenii sunt rugați deschidă instalațiile interioare, cel puțin în primele două-trei zile, pentru a putea fi identificate eventualele probleme. În cazul apariției unor probleme tehnice sau în cazul în care, până la ora 20 a zilei de marți,4 octombrie, timșorenii care constată că nu au căldură pot suna la Dispeceratul Colterm, la numărul de telefon 0256-494.133.

Share
Published by
Silvia Suciu

Recent Posts

Alfred Simonis îi acordă încredere deplină noului director de la Muzeul Satului Bănățean, în disputa cu unii angajați

Alfred Simonis, președintele CJ Timiș, a anunțat marți că are încredere deplină în noul director…

7 ore ago

Bătăușii copilului consilierei din Dumbrăvița au primit… arest la domiciliu

Deși vorbim de un caz în care un tânăr de 19 ani a primit o…

7 ore ago

Tenis Club Rogo a organizat cel mai puternic turneu de tenis rezervat jucătorilor „old-boys”! Meciuri de senzație la Dumbrăvița

Județul Timiș a fost onorat să figureze din nou în Calendarul Oficial ITF Masters 2026,…

9 ore ago

Seeds of Kenosis renunță la spațiul florăriei din Piața Operei, motivând că nu vrea să intre în jocuri politice

Asociația Seeds of Kenosis a anunțat, marți la prânz, că va renunța la spațiul pe…

9 ore ago

Un canotor este sportivul anului în județul Timiș. CSM Timișoara, principalul furnizor de talente

Direcția Județeană de Tineret și Sport Timiș a făcut public topul celor mai buni sportivi…

11 ore ago