Categories: Social

Vom avea din nou un tun in Bastionul Theresia!

Unii timișoreni își amintesc încă de tunul care, până prin anii 1980, era amplasat în fața Bastionului. Muzeul Național al Banatului a decis să scoată la lumină această bucată de istorie, așa că a comandat o replică a armei de artilerie, care va fi așezată în vechiul loc.

Tunul original a fost realizat la Reșița în vara anului 1848 și a fost folosit în luptele dintre membrii Gărzii Revoluţionare reșițene și Regimentul Grăniceresc din Caransebeș. După căderea Reşiţei, în decembrie 1848, arma a fost capturată şi, ulterior, a ajuns la Caransebeș. Vremurile s-au schimbat și, din 1908, tunul se află la Timișoara, inițial ca parte a colecţiei Societății Muzeale de Istorie și Arheologie. El a ajuns aici grație eforturilor făcute, la vremea respectivă de funcţionarul minier Rétay Sándor. Tunul original se află acum în incinta Castelului Huniade, fiind păstrat acolo din rațiuni de securitate. Cei de la Muzeul Național al Banatului au decis însă că ideea expunerii în fața publicului a unei astfel de arme este una bună, astfel că au comandat o replică. Aceasta a fost realizată chiar în 2016, cu sprijinul financiar al Consiliului Judeţean Timiş. De marți, 18 octombrie, de la ora 18, ea va putea fi admirată de timișoreni și turiști deopotrivă în fața Bastionului Theresia.

Share
Published by
Silvia Suciu

Recent Posts

Antrenorul de primari. Reforma administrativă de la Simonis cetire

N-au trecut patru mandate cu primari aleși în noile unități administrative înființate după referendumuri de…

3 ore ago

Invitație… dulce la Ghiroda! Târgul Apicol se întoarce în acest weekend cu o ediţie aniversară

Sâmbătă şi duminică la Ghiroda se va desfăşura tradiţionalul Târg Apicol, ajuns la ediţia aniversară…

3 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 5 martie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 05.03.2026, unde se vor executa reparaţii…

4 ore ago

Rectorul UPT atrage atenția asupra transformării profunde pe care AI o aduce pe piața muncii și în mediul academic

Florin Drăgan, rectorul UPT vorbește deschis despre un subiect important al zilelor noastre, efectele inteligenței…

17 ore ago

Crimă la stână! Un cioban a fost omorât cu sânge rece, iar suspectul a fost prins după câteva ore de căutări

Miercuri dimineața, în jurul orei 8, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Făget – Secția 10…

18 ore ago

Au început lucrările de amenajare a două noi sensuri giratorii, la Albina și Sacoșu Turcesc, pe drumul județean Timișoara – Buziaș/FOTO

Două noi sensuri giratorii vor fi amenajate în cursul acestui an pe drumul județean care…

20 de ore ago