Categories: Afaceri

Timisoara ar putea intra oricand in zona euro

Alături de București și Cluj Napoca, Timișoara ar putea intra în orice zi în zona euro, consideră președintele Consiliului Fiscal, Ionuț Dumitru. Pe de altă parte, între cele trei orașe, la care se adaugă județul Ilfov, și zonele sărace ale țării există diferențe foarte mari, care au crescut în ultimii ani.

Potrivit unor date ale INS prezentate de News.ro, doar în București, Cluj, Timișora și Ilfov, câștigurile medii nete în luna iunie au ajuns la nivelul de 2.200 de lei (aproximativ 500 de euro), în timp ce în 17 județe acestea sunt sub 1.600 de lei. Diferențele dintre regiuni pot fi rezolvate și prin măsuri fiscale, crede Ionuț Dumitru, șeful Consiliului Fiscal. „Bucureşti, Timişoara sau Cluj ar putea intra mâine în zona euro. Există însă disparităţi regionale mari în România, iar acestea s-au adâncit în ultimii ani. Acestea pot fi atenuate prin diverse instrumente, inclusiv fiscale”, a afirmat Dumitru, în timpul unei conferinţe în care a fost prezentat un studiu legat de condiţiile pe care trebuie să le îndeplinească România înainte de aderarea la zona euro.

Share
Published by
Iulia Avram

Recent Posts

Reforma lui Bolojan taie 150 de posturi din schema de personal a Primăriei Timișoara

Deși a început deja să elimine din posturile din structura de personal, Primăria Timișoara nu…

8 minute ago

Județul Timiș a fost promovat la unul din cele mai mari târguri de turism din lume, cu sute de mii de vizitatori, ITB Berlin/FOTO

Participare de gală! Județul Timiș a fost promovat zilele acestea (3-5 martie 2026) la un…

40 de minute ago

De ce a fost schimbat managerul de la Babeș. Fritz: ”După o anumită perioadă e sănătos să existe o schimbare”

Schimbarea managerului în funcție de la Spitalul de Boli Infecțioase Victor Babeș Timișoara, a dus…

3 ore ago

Primarul Timișoarei nu dorește interzicerea sălilor de jocuri de noroc, ci gruparea loc pe două – trei străzi, din zonele industriale ale orașului

Intenția Primăriei Timișoara nu este de a expulza total acest tip de îndeletnicire din oraș,…

3 ore ago

Dominic Fritz răspunde negativ preluării, pentru reabilitare, a patru obiective de către Consiliul Județean: ”Demersul este politic, mai degrabă decât administrativ”

Demersul lansat de Alfred Simonis, președintele Consiliului Județean Timiș, pentru a prelua patru obiective din…

3 ore ago

Se reia campionatul de baschet. Deplasare lungă, dar joc accesibil pentru alb-violeți

Liga Națională de baschet se reia după ce naționala de seniori a jucat dubla cu…

4 ore ago