Categories: Politicieni

Trimis in judecata de DNA, Tariceanu ar vrea o reforma a Justitiei si inca un mandat de premier

Dacă ALDE ajunge la putere după parlamentarele din decembrie, una dintre măsuri luate va fi reforma Justiției. În plus, Călin Popescu Tăriceanu, trimis în judecată de DNA în vara lui 2016, spune că este „încă în puteri”, așa că e dispus să-și asume un nou mandat de premier.

Copreședintele ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, a explicat, la Timișoara, care este prioritatea partidului pe care îl conduce, dacă, după alegerile generale din decembrie, va ajunge la putere. Prioritare nu vor fi, în acest caz, unele măsuri economice, accentul urmând a fi pus, în prima fază, pe o reformă a Justiției. „Într-o țară democratică, drepturile și libertățile nu pot fi trecute la «și altele». Nu putem să acceptăm în continuare fenomenul telejustiției, nu putem să acceptăm îndepărtarea prezumției de nevinovăție, nu putem să considerăm că oamenii sunt judecați după judecata poporului, și nu după instanță (…) Discutăm dacă avem pâine? Păi să știți că și înainte de 1989, așa, ca să supraviețuim, ne descurcam”, a declarat președintele Senatului. În vara lui 2016, Călin Popescu Tăriceanu a fost trimis în judecată de DNA, care îl acuză de mărturie mincinoasă și favorizarea făptuitorului, într-un dosar care vizează retrocedarea unor suprafețe de pădure și în care implicat și prințul Paul de România.

Pe de altă parte, întrebat pe cine ar susține ALDE pentru funcția de premier, Tăriceanu s-a declarat dispus să-și asume un nou mandat. „Am discutat și cu Sorin Câmpeanu și cu Daniel Constantin: «Sunteți gata să vă angajați (ca premier – n.r.)? Da, suntem». Cred că am avut un mandat de prim ministru de care nu mi-e rușine (…) sunt la o vârstă la care sunt încă în puteri, așa că avem planuri de viitor”, a spus actualul președinte al Senatului. Constantin și Câmpeanu au completat că „ALDE are, poate, cele mai mai multe variante de premier” și l-au indicat ulterior pe Tăriceanu ca fiind cel mai potrivit pentru această funcție.

Share
Published by
Otilia Galescu

Recent Posts

Universitatea de Vest din Timișoara lansează programul de pregătire gratuită pentru BAC, consiliere și oportunități academice pentru mii de elevi

Universitatea de Vest Timișoara continuă și în anul 2026 programul de sprijin pentru elevii din…

35 de minute ago

Codul de procedură fiscală în domeniul eșalonărilor la plată s-a modificat. Se dorește eliminarea tratamentelor fiscale preferențiale

Începând cu data de 1 ianuarie 2026 au intrat în vigoare cele mai recente modificări…

41 de minute ago

Autostrada A1, plină de gropi periculoase în asfalt. DRDP Timișoara ne anunță că le astupă cu soluții temporare/VIDEO

Șoferii care circulă pe autostrada A1, mai ales pe porțiunea dintre Lugoj și Timișoara, se…

O oră ago

Conform DEX: Cel mai bun fotbalist – Nicolae Robu

Când un primar se laudă că a atras sute de milioane de euro investiții din…

3 ore ago

Asociația „Andrei suntem toți” – acolo unde copilul este văzut, ascultat și sprijinit

Copiii au nevoie de mai mult decât informație și reguli. Au nevoie să fie văzuți,…

3 ore ago

Programul întreruperilor de curent electric pentru săptămâna viitoare, la Moşniţa Nouă

Reţele Electrice Banat a anunțat programul întreruperilor de curent pentru zilele viitoare la Moşniţa Nouă.…

4 ore ago