Intrati in noul an in Belgrad sau Budapesta! Distractie in aer liber pentru toate gusturile / FOTO

O excursie la Budapesta cu Agenţia de Turism Ultramarin este, în orice perioadă a anului, o experienţă extraordinară, dar un Revelion este un eveniment cu totul aparte. Belgradul poate fi, de asemenea, alegerea perfectă pentru cei care vor să intre… zgomotos în 2017!

Budapesta, oraș aflat la doar câteve ore de mers pe autostradă, este de o frumuseţe incredibilă, cu evenimente şi atracţii pentru toate gusturile. De Revelion, maiestuoasa capitală devine însă și mai frumoasă, fiind invadată de lumină și bucurie. Budapesta este una dintre cele mai frumoase capitale europene: cu o arhitectură deosebită, plină de muzee şi obiective turistice, foarte curată şi cu un trafic fluid. Printre cele mai frumoase zone ale oraşului se afă Cetatea Buda, un ansamblu arhitectural desprins parcă dintr-o poveste, cu turnuleţe albe, clădiri istorice şi un muzeu al marţipanului. Aici puteţi vizita frumoasa Biserică Mathias Rex, unde a fost încoronată Împărăteasa Sissi a Austriei, Bastionul Pescarilor cu cele şapte turnuleţe fermecătoare reprezentând cele şapte triburi maghiare, Statuia Ecvestră a lui Ştefan I, fostul Palat regal, în prezent Galeriile Naţionale, unde se află cea mai mare colecţie de pictură maghiară, sau puteţi asista la schimbarea gărzii în faţa sediului Preşedinţiei Ungariei. Tot în partea Budei, la înălţime, panorama de la Citadelă este impresionantă, mai ales seara.

De partea cealaltă a Dunării, în Pesta, Basilica Sfântul Ştefan domină de la distanţă prin frumuseţe şi măreţie. Aici sunt și Parcul Orăşenesc, Piaţa Eroilor, cu monumentul Milenium, Muzeul de Arte Frumoase (cu excepţionale tablouri ale unor pictori renumiţi), Castelul Huniazilor, Parcul de distracţii dar şi Grădin Zoo, una dintre cele mai mari şi mai vechi din Europa. Cel mai frumos Parlament al Europei poate fi admirat în toată splendoarea sa în timpul unei croaziere pe Dunăre, când veţi descoperi o nouă şi neaşteptată perspectivă asupra oraşului.

La fel de splendid se transformă în această perioadă și capitala Serbiei, Belgrad. Pentru 30 și 31 decembrie, vecinii noștri au pregătit o adevărată petrecere în aer liber, cu Goran Bregovic, Bijelo Dugme și Bajaga & Instruktori, chiar în fața Parlamentului sârbesc. În plus, Orașul Alb este o destinație turistică de neratat: Catedrala Sfântul Sava, parcul Kalemegdan (inclusiv cetatea Belgradului), zona oraşului vechi, Piaţa Republicii sau fermecătoarea străduţă Skadarlia sunt obiective la fel de frumoase în orice anotimp.

Agenția de turism Ultramarin vă invită așadar să petreceți Revelionul în două dintre cele mai frumoase capitale europene, aproape de Timișoara, la Budapesta sau la Belgrad. Petrecerile pregătite de vecinii noștri nu vă vor dezamăgi! Detaliile excursiilor pot fi găsite aici și aici.

Share
Published by
Ioana Toma

Recent Posts

Un vârstnic a sfârșit vineri între liniile de tramvai

Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…

41 de minute ago

Cadou pentru Sorin Grindeanu. Moţiune de cenzură a “suveraniştilor” împotriva “progresiştilor”

Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…

O oră ago

Moment istoric: UPT a cumpărat Casa Muhle pe care o va transforma într-o clădire importantă pentru oraș

Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…

2 ore ago

Sâmbătă puteţi descoperi “Timișoara interbelică” într-un nou tur ghidat

Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…

2 ore ago

Bazele de deszăpezire din Timiș au în stoc material antiderapant necesar pe vreme de iarnă

Bazele de deszăpezire aparținând Direcției de Drumuri și Poduri Timișoara și cele ale Consiliului Județean…

2 ore ago

Alfred Simonis propune din nou unirea Spitalului Județean cu Spitalul Municipal Timișoara în cadrul unui consorțiu

Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, aduce din nou în prim plan ”unirea” Spitalului Județean…

3 ore ago