Categories: Sport

Ionut Popa, singurul antrenor din Liga 1 care nu a jucat niciun minut în primul esalon! Timisoreanul Dan Alexa e mezinul antrenorilor din Liga 1

Cu o singură excepţie, antrenorii echipelor din Liga I au făcut carieră şi ca fotbalişti în primul eşalon. „Niciodată nu am crezut că trebuie să fii cal înainte de a fi jocheu”, spunea Arrigo Sacchi, antrenorul care a câştigat în două rânduri Cupa Campionilor cu AC Milan, fără să se fi remarcat ca fotbalist. Vorbele reputatului antrenor italian i se potrivesc unui singur antrenor din Liga I. Este vorba despre Ionuţ Popa, tehnicianul celor de la Poli Timişoara, singurul dintre actualii antrenori din Liga I care nu a bifat nici măcar un minut în primul eşalon fotbalistic în calitate de jucător.

Nu este un secret pentru nimeni că dintre actualii antrenori din Liga I cea mai prodigioasă carieră a avut-o Gheorghe Hagi, declarat cel mai bun fotbalist român din toate timpurile. Îl urmează Ioan Andone, fostul fundaş internaţional care a impresionat la Corvinul Hunedoara şi Dinamo Bucureşti. Departe nu sunt nici Florin Marin sau Gigi Mulţescu, foşti fotbalişti la Steaua Bucureşti şi Dinamo Bucureşti.
Bucureştenele Steaua şi Dinamo dau cei mai mulţi foşti jucători care antrenează în Liga 1, ambele cu câte cinci antrenori. În acest clasament se mai regăsesc Gaz Metan Mediaş, Rapid Bucureşti, universitatea Craiova, Politehnica Timişoara sau Gloria Bistriţa. Ionuţ Popa, singurul antrenor care nu s-a bucurat de jocurile din primul eşalon în calitate de fotbalist, a evoluat până la nivelul eşalonului secund, la Strungul Arad, după ce şi-a petrecut junioratul la Politehnica Timişoara.
Năţscut în 1951, Gheorghe Mulţescu, tehnicianul Universităţii Craiova, este decanul de vârstă al antrenorilor din primul eşalon, urmat fiind de Florin Marin (1953) şi Ionuţ Popa (1959). Timişoreanul Dan Alexa, antrenor cu două promovări în Liga 1, este cel mai tânăr tehnician, la nici 38 de ani.

Share
Published by
Cosmin Bradu

Recent Posts

Echipe mixte STPT – Poliția Locală vor controla și informa călătorii din mijloacele de transport în comun

Călătorii din mijloacele de transport în comun din Timișoara vor fi verificați, dar și informați,…

59 de minute ago

Vechi adversari, Ruben Laţcău apreciază iniţiativa lui Alfred Simonis privind comasarea comunelor

Adversari implacabili, preşedintele CJ Timiş, Alfred Simonis, şi viceprimarul Timișoarei Ruben Lațcău au cel puţin…

O oră ago

Garda de mediu avertizează. Nu dați foc la miriști și la vegetație uscată, sunteți pasibili de amenzi importante

Garda Națională de Mediu – Comisariatul Județean Timiș atrage atenția asupra faptului că arderile de…

O oră ago

Marilen Pirtea afirmă că PSD lovește fix în oamenii cu venituri reduse, prin blocarea bugetului

Preşedintele PNL Timiş, Marilen Pirtea, spune că, prin blocarea adoptării bugetului, PSD loveşte chiar în…

2 ore ago

O investiție de 50.000 de euro aduce procesele reale mai aproape de studenții UPT

De la teorie, la practică. Totul pentru studenți! La Universitatea Politehnica Timișoara, colaborarea cu mediul…

3 ore ago

O interesantă expoziție dedicată manifestărilor funerare din paleolitic se deschide la UVT

Universitatea de Vest din Timișoara găzduiește la sediul central de pe bulevardul V. Pârvan, nr.4,…

3 ore ago