Categories: PoliticieniUltima ora

Roxana Iliescu, data afara din PMP! Ea va contesta decizia la Bucuresti

Scandalul din PMP Timiș a intrat într-o nouă fază. Roxana Iliescu, fost lider al organizației, a fost „executată” într-o ședință a Colegiului Executiv Județean și i s-a retras sprijinul politic. Vicepreședinte al CJ, Iliescu ar urma să-și piardă și mandatul de consilier județean, dar decizia va fi luată vineri, la București.

Demisă din funcția de președinte al PMP Timiș, Roxana Iliescu s-a trezit, joi seară, că nu mai este nici membru de partid! Decizia a fost luată într-o ședință a Colegiului Executiv Județean, convocată la mai puțin de două săptămâni de când președintele interimar al organizației, Radu Șumălan, spunea că până la retragerea sprijnului politic sunt și alte căi. „Trebuie să analizăm foarte bine”, afirma acesta. Joi seară s-a analizat și s-a decis: Roxana Iliescu nu mai poate fi membru PMP. Aceasta nu a participat la ședință și nu i s-a comunicat oficial că a fost mazilită. „Am aflat că am fost exclusă din partid și, din câte am înțeles, unii membri ai CEJ au votat prin telefon. Din ce mi s-a spus, s-a votat oricum «la vedere», ceea ce statutul partidului interzice. Nu știu să vă spun mai multe, pentru că nu am fost anunțată nimic oficial. Voi contesta votul, sunt vicepreședinte la nivel național al partidului, iar excluderea oricărui membru aflat în postura mea este atributul Colegiului Național. Ședința acestuia este programată vineri”, a spus, pentru deBanat.ro, Roxana Iliescu.

Cu o zi înainte de această ședință, Iliescu avea prima reacție publică de la momentul din care a fost demisă din funcția de președinte al PMP. „Sunt hotărâtă să ies din situația asta într-un mod demn. Am înțeles că acum colegii mei analizează oportunitatea retragerii sprijinului politic pentru mine. S-a ajuns într-o situație extrem de delicată, iar eu nu mai sunt dispusă să girez mizerii”, declara aceasta. Retragerea sprijinului politic pentru Roxana Iliescu, vicepreședinte al CJ Timiș, înseamnă și pierderea acestei funcții. Dacă Iliescu va părăsi CJ Timiș, prima pe listă – și deci cea care ar trebui s-o înlocuiască – este Georgeta Rus.

Va fi interesant de văzut ce ar putea negocia PMP, cu Georgeta Rus, plecată din PNL în urmă cu un an, după ce a acuzat „boicoturi, atacuri și manevre subterane”, și Dorin Cândea ca și consilieri județeni. PMP are un parteneriat cu PSD, pe care nu dorește – cel puțin la nivel oficial – să-l denunțe, deși „popularii” nu păreau foarte mulțumiți de ceea ce au obținut. „Protocolul cu PSD rămâne valabil, îl respectăm, dar depinde și de atitudinea PSD. Din punctul meu de vedere însă, mi se pare că doar o funcție de vicepreședinte al CJ nu reprezintă un parteneriat real. Mai sunt și alte poziții în administrație care ar trebui negociate”, declara Radu Șumălan. Dacă Roxana Iliescu va părăsi CJ Timiș, prima pe listă – și deci cea care ar trebui s-o înlocuiască – este Georgeta Rus. Va fi interesant de văzut ce ar putea negocia PMP, cu Georgeta Rus, plecată din PNL în urmă cu un an, după ce a acuzat „boicoturi, atacuri și manevre subterane”, și Dorin Cândea ca și consilieri județeni.

Share
Published by
Otilia Galescu

Recent Posts

Victorie italienească într-un meci cu fotbal puțin! Poli bate în jocul derby de la Ghiroda

  A fost mai multă agitație în tribune, pe lângă garduri și pe bănci, decât…

11 ore ago

La Timișoara, în Piața Operei, e sărbătorită Ziua Protecției Civile/FOTO

Centrul Timișoarei găzduiește sâmbătă un eveniment dedicat Zilei Protecției Civile. Voluntarii de la SALVO prezintă…

13 ore ago

Obținerea serviciilor în cadrul magazinelor E.ON Energie România se face doar cu programare

Accesul în toate magazinele E.ON Energie România se face în baza unei programări prealabile, pentru…

14 ore ago

UVT organizează mai multe acțiuni pentru elevi: concursuri, premii și șansa de a-și descoperi pasiunea

Universitatea de Vest Timișoara își propune, an de an, să fie alături de elevi și…

14 ore ago

Comuna bate „metropola”! Dumbrăvița leagă succesele, 1-0 cu Poli Iași

Victorie importantă pentru CSC Dumbrăvița în antepenultima rundă a sezonului regular. După victoria cu 1-0…

14 ore ago

Luni se reiau lucrările la străzile de pe Lotul 14 din Giarmata Vii

Primăria Ghiroda anunţă că, după întreruperea din perioada iernii, începând de luni, 2 martie, se…

16 ore ago