Categories: Politicieni

In sfarsit, traseista are functie: Liliana Minca, vicepresedinte la Protectia Consumatorilor

N-a fost să fie la Ministerul Educației, cum se zvonea la început de februarie, dar este la Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC). Liliana Mincă, cu șase partide în șase ani, a fost numită vicepreședinte al acestei instituții.

Premierul Sorin Grindeanu a numit-o, miercuri, pe Liliana Mincă în funcția de vicepreședinte al Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor (ANPC). „Traseista supremă” a politicii românești, rămasă fără fotoliu de parlamentar după alegerile din decembrie 2016, a fost reprofilată și i s-a găsit, și de această dată, un post călduț. În februarie se zvonea că ar fi urmat să fie numită secretar de stat la Ministerul Educației, dar, până la urmă, a fost „parașutată” la ANPC. Mincă și-a început cariera de „politician” la PC. În 2011, s-a înscris în PP-DD, partid din partea căruia a candidat la alegerile parlamentare din 2012 şi a câştigat un mandat de deputat. În perioada noiembrie 2014 – august 2015, Mincă a fost membru PND, iar în august 2015 s-a înscris în UNPR. A plecat din UNPR în martie 2016, când s-a înscris în PSD. În toamna lui 2016 a intrat cu scandal în ALDE, fiind trimisă de la București să preia președinția filialei Botoșani. A fost șefă a Loteriei Române, dar mai deține un record, în afară de cel de traseim politic: trei facultăți, două masterate și un doctorat. În perioada 2005-2008, în timp ce era secretar de stat în, MAE, ea a reușit să urmeze o mulțime de cursuri, după cum urmează:

  • 2005 – diplomă în Geopolitică şi Geostrategie, Politici şi strategii de securitate naţională, Teoria Relaţiilor Internationale, Colegiul Naţional de Apărare, Ministerul Apărării Naţionale
  • 2006 – 2007 – master în Securitate și Apărare Națională la Universitatea Naţională de Apărare „Carol I”
  • 2005 – 2007 – master în Managementul Sectorului Public la Universitatea Petrol – Gaze Ploieşti
  • 2005 – 2008 – doctorat, la Universitatea Naţională de Apărare „Carol I”
  • 2008 – diplomă de licență lîn Management turistic, Universitatea Petrol – Gaze Ploieşti

(sursa foto: www.digi24.ro)

Share
Published by
Alex Nestor

Recent Posts

Colterm are planuri investiționale mari și în anul 2026

Anul 2025 a fost unul plin de lucrări de întreținere pentru cei de la Colterm.…

2 ore ago

Mii de timișoreni și-au plătit impozitele la primele ore ale zilei. Serverele DFMT, la un pas de a fi blocate

Timișorenii s-au arătat extrem de interesați de nivelul impozitelor pe care vor trebui să le…

2 ore ago

La pasajul de la strada Polonă se va amenaja un drum provizoriu pe durata reabilitării

În primăvară acestui an este programată demararea lucrărilor de reabilitare a pasajului de la strada…

3 ore ago

Nicolae Robu „loveşte” năpraznic în „sorosişti” şi „şarlatanul” Dominic Fritz. Cu sondajele…

În fine, fostului primar al Timişoarei, Nicolae Robu, i-au ieşit „sondajele” cu care ne-a obişnuit…

4 ore ago

Ambulatoriul Spitalului Clinic CF Timișoara, extrem de aglomerat. Peste 17.000 de persoane au beneficiat de investigații gratuite în 2025

De la consultații de rutină și investigații de diagnostic, până la servicii complexe integrate de…

4 ore ago

Culiță Chiș a ajuns șef la Direcția de Drumuri a Consiliului Județean Timiș

Consiliul Județean Timiș a numit un nou director la Direcția de Drumuri, Transport și Mediu.…

4 ore ago