Categories: Invatamant

Ministrul Educatiei deschide sezonul olimpiadelor nationale de la Timisoara

Timișoara va fi, în această primăvară, capitala olimpiadelor naționale. Sunt cinci competiții la care se vor întrece peste 1.500 dintre cei mai buni elevi din țară. Prima care începe este cea de Matematică, la a cărei festivitate de deschidere va participa și ministrul Educației.

Deschiderea oficială a Olimpiadei de Matematică pentru clasele VII-XII are loc miercuri, 19 aprilie, de la ora 16.30, în sala Operei Române. Și-a anunțat prezența și ministrul Educației, Pavel Năstase. Festivitatea de premiere a celor mai buni matematicieni este programată în Aula Magna a Universității de Vest, duminică, 23 aprilie, de la ora 10. Tot pe 23 aprilie începe Olimpiada de Limbi Clasice. Pe 25 aprilie începe cea la Religie Romano-Catolică, iar în 27, cea de Interpretare Vocală, Instrumentală și Studii Teoretice Muzicale. În 28 aprilie va începe Olimpiada Națională de Coregrafie. La aceste competiții organizate în Timișoara vor participa și peste 60 de elevi de la școlile din Timiș.

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Ghiroda a început pregătirea și va disputa șase partide amicale

Una din echipele de top din județul Timiș și-a reluat pregătirea încă de la începutul…

9 ore ago

Zeci de localități din Timiș nu au medic de familie. Președintele Colegiului Medicilor cere implicarea autorităților

Medicina de familie, domeniul care ar trebui să fie unul dintre pilonii sănătății, are în…

12 ore ago

Doi artiști timișoreni reprezintă, prin intermediul unei expoziții, România la Bienala de artă de la Veneția

România va fi reprezentată la ediția cu numărul 61 a Bienalei de Artă de la…

13 ore ago

Dragoste de mamă. Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare Timișoara a primit o donaţie de un milion de euro de la mama sa

Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare din Timișoara, medicul Tudor Constantin Luca, a primit de la…

13 ore ago

A fost lansată licitaţia privind reabilitarea zonei centrale a oraşului Sânnicolau Mare, proiect de 5,5 milioane de euro

Primarul oraşului Sânnicolau Mare, Dănuţ Groza, a anunţat că a fost lansat în liciatţie proiectul…

15 ore ago

Weekend rece în toată țara. În Banat vor fi valori pozitive

Iarnă în toată puterea cuvântului în țară. În Banat însă, vremea va fi mai blândă…

15 ore ago