Categories: Cultura

FEST-FEDR continua: teatru si concert Subcarpati in Parcul Civic

FEST-FDR2017, eveniment organizat de Teatrul Național „Mihai Eminescu” și susținut de Primăria și Consiliul Local Timișoara, continuă. Sspectacole de teatru, de dans, în aer liber sau itinerante transformă orașul într-o destinație culturală excepțională.

FEST-FDR2017 le timișorenilor un week-end plin de evenimente. Sâmbătă, 20 mai, de la ora 21, la Sala 2, compania clujeană Váróterem Projekt prezintă „Marți – spectacol choirtemporan”, un performance care îmbină drama și comedia neagră, ironic, la limita teatrului absurd, vorbind, de fapt, despre viață. Spectacolul este precedat, de la ora 20,30, în foaierul Sălii 2, de o interesantă lansare de carte despre unul dintre regizorii care au marcat regia de teatru românească, Alexandru Tocilescu, volumul, apărut sub egida Fundației Culturale „Camil Petrescu”, fiind prezentat de teatrologul Oana Borș. Tot sâmbătă, dar de la ora 18 și în afara festivalului, Teatrul Național, în Sala Mare, „O scrisoare pierdută”, de I.L. Caragiale, spectacol semnat de Ada Lupu Hausvater.

Duminică, 21 mai, de la ora 17, în Studio „Uțu Strugari”, vă puteți reîntâlniri cu Gheorghe Visu, Mihaela Teleoacă și Lucian Pavel, într-un spectacol marca Matei Vișniec. Este vorba despre „Nina sau Despre fragilitatea pescărușilor împăiați”, o posibilă urmare a celebrei piese cehoviene „Pescărușul”,un spectacolul al Teatrului de Comedie, în regia lui Alexandru Maftei. Tot duminică, de la ora 19,, la Sala 2, Centrul de Proiecte Culturale București – ARCUB prezintă spectacolul „Obsesii”, de Claudiu Sfirschi-Lăudat, în regia lui Yannis Paraskevopoulos, care o are în centru pe actrița Cerasela Iosifescu. Prima săptămână de festival se încheie cu un eveniment special în Parcul Civic. Duminică, de la ora 21.30, aici va avea loc un concert al trupei Subcarpați, la care accesul publicului este gratuit. Concertul se înscrie în „Open Air Hall” – program de interacțiune culturală prin care Teatrul Național oferă spectacole în aer liber atât publicului său, cât și unui public întâmplător, încă necunoscut. Biletele la toate spectacolele din cadrul FEST-FDR2017 pot fi achiziționate de la agențiile Teatrului Național, str. Mărășești nr. 2 și Parcul Civic, în fiecare zi, orele 11 – 19, sau online.

Share
Published by
Cristina Tomescu

Recent Posts

Fetele de la Poli închid sezonul regular cu o victorie frumoasă contra Bistriței

Pe o vreme rece și o ploaie măruntă, fetele de la Poli au întâlnit pe…

O oră ago

Viceprimarul Lațcău anunță punerea în valoare a clădirilor din zona Pieței Mocioni odată cu revitalizarea zonei

Primarul Dominic Fritz a semnat în această săptămână contractul de finanțare prin care Timișoara va…

2 ore ago

Spitalul de Psihiatrie va avea un nou ambulatoriu, ridicat cu zece milioane de lei

Spitalul de Psihiatrie şi pentru Măsuri de Siguranţă Jebel va avea un nou amubulatoriu, o clădire…

3 ore ago

CSM Lugoj a trecut la pas de U Cluj în elită la volei feminin

Etapa a VIII-a din Divizia A1 de volei feminin a însemnat cel mai ușor meci…

4 ore ago

Lights of the Village a pornit la drum cu mii de vizitatori/VIDEO

Prima zi de activitate a ”Lights of the Village”, evenimentul desfășurat la Muzeul Satului Bănățean…

5 ore ago

Târg special la mijloc de decembrie. Pentru Reli și lupta ei contra cancerului!

Reli este o femeie puternică și curajoasă. Soție, mamă și învățătoare dedicată, ea a dus…

5 ore ago