Categories: PartideUltima ora

PNL Timis, infrangeri usturatoare la nivel national. Falca l-a batut la 6 voturi pe Popoviciu!

Deputatul Ben-Oni Ardelean este singurul reprezentant al Timișului care prinde o funcție de vicepreședinte național al PNL pe domenii. Alin Popoviciu a fost învins de Gheorghe Falcă, arădeanul adunând cu fix 6 voturi mai mult ca el!

N-a fost o zi bună pentru delegația Timișului la Consiliul Național al PNL, desfășurat duminică. Au fost trei timișeni care au candidat la funcții de vicepreședinte național pe domenii. Este vorba despre Alin Popoviciu, care s-a luptat, la propriu, cu Gheorghe Falcă pentru vicepreședinte pe Regiunea de Vest și deputații Ben-Oni Ardelean – justiţie şi drepturi cetăţeneşti, respectiv Marilen Pirtea – educaţie, cercetare, tineret, sport, cultură, culte şi minorităţi. Singurul care a reușit să convingă delegații să-i acorde îndeajuns de multe voturi a fost Ardelean. Pirtea a fost votat de numai 132 de liberali, funcția revenindu-i lui Dan Motreanu, ales de 694 de delegați. După ce Alin Popoviciu l-a atacat pe Gheorghe Falcă, despre care a spus că verifică efectiv voturile înainte de a fi introduse în urnă, lupta dintre cei doi s-a dovedit crâncenă. Au votat doar reprezentanții filialelor Arad, Caraș-Severin, Hunedoara și Timiș, iar rezultatul a fost efectiv la mustață. Câștigător a fost Falcă, arădeanul adunând 87 de voturi, cu fix 6 mai multe decât Popoviciu, un vot fiind anulat. Mai trebuie spus că Ben-Oni Ardelean a făcut parte din tabăra lui Ludovic Orban, asta deși filiala Timiș era pro-Bușoi.

Share
Published by
Otilia Galescu

Recent Posts

SCM Poli, sub așteptări în Maramureș. Portarul Makaria, coșmarul alb-violeților

Un derby de tradiție al handbalului românesc s-a încheiat dezamăgitor pentru reprezentanta Banatului. Minaur Baia…

5 ore ago

Responsabilitățile agenților economici în domeniul protecției mediului și a gestionării deşeurilor, în dezbatere la CCIAT

Camera de Comerţ, Industrie şi Agricultură Timiş, în calitate de partener Enterprise Europe Network (EEN),…

12 ore ago

La Universitatea de Vest Timișoara va avea loc seria Conferințelor Prepascale

În acest an, Facultatea de Litere, Istorie, Filosofie și Teologie din cadrul Universității de Vest din…

12 ore ago

Noile trenuri poloneze Pesa vor circula pe ruta Arad – Timișoara – Caransebeș

La Timișoara, pe calea ferată vor circula și noile garnituri de tren realizate de polonezii…

13 ore ago

Lugojul nu a (mai) avut probleme la Cluj

Prim-divizionara de volei feminin CSM Lugoj a câștigat categoric la Cluj-Napoca, în minimum de seturi.…

14 ore ago

Cum i s-a urcat PSD-ului democrația la cap

Pe vremea crâncenului dar și obositului PSD, la final de trimandat Ion Iliescu, social-democrații au…

17 ore ago