Categories: Social

Cei afectati de furtuna pot depune cereri de despagubire la Primaria Timisoara. Guvernul va lua insa decizia finala

Timișorenii ale căror imobile au fost grav avariate de furtuna de duminica trecută ar putea primi, cel puțin teoretic, bani de la guvern. Primul pas ar fi să depună la primărie cereri de despăgubire. În cazul mașinilor, singura soluție este instanța.

Dacă locuiți în Timișoara și casa sau blocul v-au fost afectate de furtuna din 17 septembrie, există o șansă, cât de mică, să primiți bani de despăgubiri de la guvern. Nicolae Robu a anunțat că puteți depune cereri la primărie, care le transmite către Inspectoratul pentru Situații de Urgență Timiș, de unde pleacă la Prefectura Timiș, iar de acolo, către Guvernul României. „Trebuie să depună o documentație la primărie prin care să solicite despăgubiri, primăria transmite documentația la ISU, ISU validează și transmite mai departe la Instituția Prefectului, care trimite mai departe la guvern și guvernul emite hotărâre cu alocarea fondurilor de despăgubire. Aceasta este procedura. Oamenii să depună dosarele la Camera 12. Noi mergem cu ele la ISU și se vede ce se poate valida. Dosarele trebuie să conțină o cerere de despăgubire și probele pe care fiecare le poate prezenta (…) Noi nu avem alte abilități prin lege. Prefectura trebuie să lămurească dacă proprietarii care și-au pus țiglă pe casă după furtună pot beneficia de despăgubiri”, susține primarul Timișoarei. În cazul mașinilor pe care au aterizat țigle sau cărămizi sau au fost afectate de copaci, acest lucru nu este posibil. „Dacă sunt avariate mașini nu se mai merge pe această procedură și dacă nu există asigurări Casco, sau cred că în orice situație, cei care vor să ceară despăgubiri pot obține numai prin instanță”, a mai declarat Robu.

Share
Published by
Oana Telescu

Recent Posts

2025: anul în care improvizația s-a terminat

Lecții economice și politice dintr-un an ratat 2025 nu a fost anul crizelor spectaculoase. A…

30 de minute ago

Azi îl sărbătorim pe Sfântul Ştefan, primul martir al creştinătăţii. Peste 500 de mii de români îşi sărbătoresc onomastica

Credincioşii ortodocși și greco-catolicii îl sărbătoresc în cea de-a treia zi de Crăciun pe Sfântul…

56 de minute ago

Mulți fotbaliști cu nume din Timișoara și din țară vor „bate” mingea în Sala Constantin Jude pentru o cauză nobilă

Cel mai tare turneu de minifotbal din Banat revine! Superstar Charity Cup în colaborare cu…

12 ore ago

Momente magice și la Facultatea de Mecanică UPT cu ocazia Târgului de Crăciun

Dincolo de activitatea didactică și de cercetare, spiritul Politehnicii se regăsește și în solidaritate, implicare…

19 ore ago

Primăria Timișoara vrea să cumpere o nouă clădire în zona Iosefin

Municipalitatea timișoreană vrea să demareze discuțiile pentru preluarea unei noi clădiri în zona Iosefin, pe…

19 ore ago

Primăria a făcut trotuar pe strada Barbu Iscovescu în locul terasei demolate a unui cunoscut restaurant/VIDEO

Oamenii municipalității timișorene s-au mișcat rapid și în locul terasei unui restaurant cunoscut din oraș,…

20 de ore ago