10 santiere incep, cel putin teoretic, in 2018, in Timis. Inclusiv extinderea soselei catre aeroport

CJ Timiș a aprobat documentațiile pentru toate cele 10 proiecte aprobate la finanțare din PNDL, în valoare de peste 150 de milioane de lei. Printre ele, și cel privind extinderea la patru benzi a șoselei spre aeroport. Dacă totul merge bine, teoretic, în decembrie vor fi semnate contractele de finanțare, iar șantierele vor începe anul viitor.

Timișul va primi, prin PNDL 2, peste 751,18 milioane de lei, bani care vor merge către lucrări de infrastructură, școli, grădinițe și dispensare. Consiliul Județean Timiș a propus zece proiecte de drumuri, toate fiind aprobate, pentru o sumă totală de 150 de milioane de lei. Indicatorii tehnici pentru ultimele proiecte – asfaltare DJ 591 C, sector DN 6 – Săcălaz, asfaltare drum județean DJ592 B, Sipet – Folea, modernizare DJ693, Seceani – Fibiș, lărgire la 4 benzi de circulație DJ592 Timișoara – Moșnița Nouă și sporire capacitate de circulație pe DJ609 D, centura de ocolire Timișoara – Aeroport” – au fost aprobați în plenul de miercuri, 18 octombrie, al CJ Timiș. Toate proiectele trebuie depuse, complete, până la 31 octombrie, la Ministerul Dezvoltării.

Pentru ce primește bani CJ Timiș prin PNDL 2

  • Asfaltare DJ 588 B Roviniţa Mare-Percosova-Gherman – 26,2 milioane
  • Asfaltare DJ 591 C, sector DN 6-Săcălaz – 7,2 milioane
  • Asfaltare DJ 593 A-sector Sânmartinu Sârbesc-Sânmartinu Maghiar, km 8+270-km 13+180 – 5,8 milioane
  • Asfaltare DJ 609 Valea Lungă Romană-Cliciova, km 7+800-12+730 – 12,8 milioane
  • Asfaltare drum județean DJ 592 B, Șipet-Folea, km 34+030-38+170, L=4,14 km – 4,9 milioane
  • Lărgire la 4 benzi de circulație DJ 592 Timișoara-Moșnița Nouă – 30 milioane
  • Modernizare DJ 572 Lucareț-limită jud. Arad – 12,1 milioane
  • Modernizare DJ 693, Seceani-Fibiș, km 45+211-53+711 – 16,5 milioane
  • Modernizare și reabilitare DJ 609 F Bazoșu Nou-Bazoș-Recaș – 21,2 milioane
  • Sporire capacitate de circulație pe DJ 609 D, Centura ocolitoare Timișoara-Aeroport – 15 milioane

Teoretic, conform calendarului PNDL, contractele de finanțare vor fi semnate în luna decembrie. Președintele CJ Timiș, Călin Dobra, spune că șantierele vor începe anul viitoare. Toate zece! Printre ele, și cel de extindere la 4 benzi a șoselei care duce spre aeroport, o lucrare așteptată și promisă de câțiva ani buni. „Proiectul a fost transmis Ministerului Dezvoltării, a obținut finanțare prin ordinul de ministru, am terminat documentația, au fost aprobați indicatorii tehnici și cofinanțarea și va fi transmis ministerului pentru analiză și semnarea contractului de cofinanțare. În principiu, toate proiectele pe PNDL ar trebui demarate în 2018. Sper ca în decembrie să semnăm contractele de finanțate. Apoi putem da drumul la proiectare și execuție. Vrem să le începem pe toate, nu discutăm de un blocaj pe raza Timișului, pentru că aceste proiecte sunt destul de «împrăștiate»”, a spus Dobra.

Share
Published by
Otilia Galescu

Recent Posts

Un șofer neatent a scăpat ca prin urechile acului după o coliziune cu un automotor

În jurul orei 12:40, ISU Banat a fost anunțat despre producerea unui accident feroviar în…

8 minute ago

Muzeul Național de Artă Timișoara oferă tururi ghidate gratuite pentru doamne și domnișoare, de 1 și 8 Martie

Muzeul Național de Artă Timișoara și Consiliul Județean Timiș marchează începutul primăverii și Ziua Internațională…

49 de minute ago

Un nou pas pentru construirea noii grădinițe din Șag. A fost semnată autorizația de construire

Luni, primarul comunei Şag, Flaviu Roşu, a semnat autorizația de construire pentru noua grădiniţă din…

52 de minute ago

Se „deschide” pe malul Timișului. Lugojul găzduiește prima etapă a Festivalului – Concurs ”Lada cu Zestre”

Lugojul devine, la final de februarie și început de martie, gazda primelor două etape, pline…

58 de minute ago

„Clinicile Noi”, partener în implementarea unor programe de screening pentru depistarea precoce a cancerului de sân și a cancerului de col uterin

Spitalul Clinic Municipal de Urgență Timișoara este implicat, în această perioadă, alături de alte instituții…

2 ore ago

Oportunitate internațională pentru firmele timișene: eveniment de outsourcing dedicat identificării de producători pentru piața britanică

Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest și Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, prin rețeaua…

3 ore ago