Categories: Social

De trei ori mai multa agheasma decat anul trecut de Boboteaza, la Catedrala

Sâmbătă, 6 ianuarie, e Boboteaza, iar la Catedrala Mitropolitană sunt așteptați la slujbă o mulțime de oameni. Fără tradiționalul ger, aceștia vor sta apoi la rând pentru a primi apă sfințită, care, în acest an, va fi mai multă decât anul trecut.

Cantitatea de apă sfințită care va fi împărțită, de Bobotează, credincioșilor care vin la Catedrala Mitropolitană va fi mai mare. Dacă în anii trecuți erau pregătiți 1.500 de litri de agheasmă, în 2018, vor fi aproximativ 5.000 de litri. Sâmbătă, 6 ianuarie, de la ora 8, la Catedrala Mitropolitană va avea loc Utrenia, iar la 9.30, Liturghia Arhierească. La finalul căreia se sfinți apa, care, după terminarea predicii, va fi împărțită credincioșilor în șase puncte, la intrarea în Catedrala Mitropolitană și în lateral. Pe 6 ianuarie este prăznuit Botezul Domnului sau Boboteaza, care aminteşte de botezul pe care l-a primit Iisus Hristos în apa Iordanului, de la Înaintemergătorul Ioan.

Share
Published by
Silvia Suciu

Recent Posts

Ghiroda a început pregătirea și va disputa șase partide amicale

Una din echipele de top din județul Timiș și-a reluat pregătirea încă de la începutul…

O oră ago

Zeci de localități din Timiș nu au medic de familie. Președintele Colegiului Medicilor cere implicarea autorităților

Medicina de familie, domeniul care ar trebui să fie unul dintre pilonii sănătății, are în…

5 ore ago

Doi artiști timișoreni reprezintă, prin intermediul unei expoziții, România la Bienala de artă de la Veneția

România va fi reprezentată la ediția cu numărul 61 a Bienalei de Artă de la…

5 ore ago

Dragoste de mamă. Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare Timișoara a primit o donaţie de un milion de euro de la mama sa

Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare din Timișoara, medicul Tudor Constantin Luca, a primit de la…

6 ore ago

A fost lansată licitaţia privind reabilitarea zonei centrale a oraşului Sânnicolau Mare, proiect de 5,5 milioane de euro

Primarul oraşului Sânnicolau Mare, Dănuţ Groza, a anunţat că a fost lansat în liciatţie proiectul…

7 ore ago

Weekend rece în toată țara. În Banat vor fi valori pozitive

Iarnă în toată puterea cuvântului în țară. În Banat însă, vremea va fi mai blândă…

8 ore ago