Categories: Primăria Timişoara

Robu explica operațiunea Drujba pe malul Begăi: Era o urgență să se taie copacii

Copacii tăiați zilele trecute pe malul Begăi erau incluși în „planul” apărut în urma unei vizite pe teren a primarului Nicolae Robu. Acesta susține că ar fi trebuit puși la pământ mai repede, pentru că erau un pericol. În plus, multe tăieri ar avea la bază solicitări făcute de timișorenii speriați.

Zilele trecute, angajații de la Horticultura au tăiat niște copaci pe malul Begăi, pe Bd. Corneliu Coposu. Imaginile au apărut pe rețelele de socializare, iar unii timișoreni au comentat ironic că este vorba despre o „toaletare în forță”. Primarul Nicolae Robu susține că s-a întâmplat exact ce trebuia să se întâmple. Ba mai mult, vor urma și alte tăieri și spune și unde. „Era normal să taie copacii, nu trebuia să aștepte să moară oameni. Era o urgență să se taie copacii, sunt nemulțumit că nu s-au tăiat mai de multă vreme. În urmă cu două luni am fost pe mai multe străzi din oraș, am văzut starea unor copaci. Pe de o parte, trebuie făcute plantări, dar pe de altă parte sunt foarte multe poziții de copaci lipsă, în lungul timpului, din diverse motive, au dispărut. Este momentul să se facă replantare pe aliniamente. O să vedeți cum arată malurile Begăi, vom avea salcâmi, magnolii, acești pruni ornamentali care fac floarea roz atât de frumoasă, în număr mult mai mare decât avem acum. Și acum este superb pe malurile Begăi, eu mă mândresc cu imaginile pe care le pot arăta oricui”, a declarat, marți edilul. Întrebat unde vor mai fi tăiați arbori, în urma acelei „inspecții” de acum câteva săptămâni, Robu a anunțat unde se vor mai face intervenții. El susține, pe de altă parte, și că timișorenii solicită să se facă tăieri, pentru că se tem să nu pățească ceva. „Se cunoaște deja, unde s-au și tăiat, pe C.D. Loga, pe malurile Begăi, pe str. Aurel Cândea, perpendiculară pe Victor Babeș, pe lângă Maternitatea Bega, și acolo sunt salcâmi din aceeași generație, nu a mai rămas nimic din ei, niște tulpini scorojite și chiar nu sunt în regulă. Ne semnalează cetățenii, în foarte multe locuri. Cetățenii sunt speriați, nu vor să-și piardă viața”, conchide primarul Timișoarei.

Share
Published by
Otilia Galescu

Recent Posts

Corpul unui bărbat a fost găsit în canalul Bega. Nu se ştie cu exactitate cauza decesului

Luni 16 martie, în jurul orei 16:40, polițiștii Secției 2 Urbane au fost sesizați cu…

11 ore ago

Cei mai activi cititori ai Bibliotecii UPT au fost recompensați

Surprize plăcute pentru cei îndrăgostiți de lectură. Biblioteca Universității Politehnica Timișoara a găzduit, în 16…

14 ore ago

Continuă programul Primăriei Timișoara de reparații și întreținere în școli. Vizate, peste 20 de școli, licee și grădinițe

Primăria Timișoara continuă programul de reparații și întreținere în unitățile de învățământ din municipiu, început…

15 ore ago

Cum va fi vremea în Banat până la finele lui martie

Valorile termice maxime vor avea oscilații ușoare în perioada 16 - 29 martie, la nivel…

15 ore ago

Dumbrăvița începe play-out-ul pe terenul ultimului adversar, Chiajna. Derby-ul zonal cu Reșița e in etapa a V-a

După un început de 2026 cu 10 puncte din 12 posibile, CSC Dumbrăvița vrea să…

17 ore ago

Majoritatea românilor cred că e nevoie de o reformă administrativ-teritorială. Doar votanţii AUR cred contrariul

Potrivit BAROMETRULUI Informat.ro – INSCOP Research, ediția a VIII-a, realizat în perioada 2-6 martie 2026,…

19 ore ago