Categories: Ziaristu' de terasă

Toți oamenii primarului. Azi, Gârboni, care „poate”

Scenă halucinantă în centrul centrului Timișoarei, cică viitoarea Capitală Culturală Europeană. Așadar, nu la Văscăuți, Dorohoi și nici măcar… Videle. O femeie „înarmată” cu o găleată, mop și alte ustensile spăla de zor un „jeep” direct pe trotuar. Care „jeep” aparține șefului ei și totodată al filarmonicii, Ioan Gârboni. Repet, totul pe un trotuar în fața filarmonicii, aproape sub geamul biroului primarului Nicolae Robu. Dincolo de umilirea unei femei, obligate să spele mașina „stăpânului” în văzul tuturor, dincolo de „neamprostia” gestului (ce-ar fi dacă toți timișorenii ar veni să-și spele mașinile în Piața Operei?), trebuie făcute câteva observații vizavi de această scenă incredibilă pentru un oraș cu pretenții, nu de Capitală Culturală, ci pur și simplu de urbe locuită de oameni, nu de animale.

În primul rând e vorba de caracterul omului. Gârboni e cunoscut ca un tip extrem de arogant, conflictual și cu o mare doză de narcisism în el. (Are cu cine semăna!) Nu mai discut de șapte ani de acasă, respect pentru semeni etc. Apoi vine chestiunea cumva mai puțin vizibilă. De ce și-a pus omul să-i spele mașina? Simplu, fiindcă poate! Și fiindcă are modele.

Pentru adevarul.ro, el și-a motivat gestul prin faptul că se grăbea la o întâlnire la Novi Sad, unde se va discutau lucruri despre Capitala Culturală Europeană. Cum ar veni, omul nu se grăbea în propriul său interes, ci pentru noi, gâzele (vorba lui Hagi), ca să ne facă un bine. Și fiindcă el e sus, nu respiră același aer ca prostimea, poate să-și pună „sclavii” (citește angajați ai unei instituții din subordinea primăriei) să-i spele mașina și în fața Operei, dacă așa vor vrea cândva mușchii lui.

Și chestiunea cu modelul. Vă amintiți ce a răspuns primarul Nicolae Robu, întrebat de ce a depășit o coloană de mașini circulând pe linia de tramvai? Exact, el mergea la un șantier, se grăbea pentru binele nostru, al muritorilor de rând, astfel că avea tot dreptul din lume să meargă cu mașina și pe trotuar dacă are chef. Având acest model și Gârboni e convins că n-a greșit cu nimic, punându-și o „sclavă” să-i spele mașina pe trotuarul din fața filarmonicii. Mai trebuie spus că Gârboni se numără printre oamenii lui Robu? Că a fost tolerat de acesta din urmă, în pofida nenumăratelor scandaluri cu angajații filarmonicii? Iar ca orice om al lui Robu, e normal să-și permită orice. Vorbim de marea nesimțirea a lui Dragnea și a găștii din jurul său, mânați să confiște întreaga țară. La o scară ceva mai mică, exact același comportament aberant îl au și Robu și trupa lui în Timișoara. Fără nici cea mai mică diferență.

P.S. Curios, niciun polițist local n-a văzut scena, deși era exact în fața primăriei. După ceva mai mult de patru ore, după apariția în presă a evenimentului, polițiștii locali s-au dus la filarmonică, amendând… „sclava” de pe plantația lui Gârboni. De ce-a durat oare atât? S-a cerut acceptul de la Porto?

Share
Published by
Ziaristul de (pe) terasa

Recent Posts

Când succesul devine datorie publică. Filantropie 1.0 – Manual de responsabilitate pentru câștigătorii tranziției

Acest text nu este despre sărăcie. Este despre bogăția care nu își face datoria. Despre…

2 ore ago

Unul dintre cele mai îndrăgite evenimente ale sezonului se întoarce la Ghiroda pe 13 decembrie

Primăria și Consiliul Local Ghiroda, în parteneriat cu Asociația ProDatina, organizează sâmbătă, 13 decembrie 2025,…

2 ore ago

Sărbătoarea Sfântului Nicolae, protectorul copiilor şi făcătorul de minuni

Pe 6 decembrie întreaga creștinătate îl sărbătorește pe Sfântul Nicolae, unul dintre cei mai iubiţi…

3 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 6 decembrie 2025

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 06.12.2025, unde se vor executa reparaţii…

3 ore ago

Riscurile geopolitice analizate într-un seminar științific la Universitatea “Aurel Vlaicu” din Arad

Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…

16 ore ago

Au lovit și au fugit! Acum, trei tâlhari tineri își așteaptă pedeapsa

Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…

18 ore ago