Ca de la campioni la campioni. Copiii cu nevoi speciale de la Fundația de Abilitare Speranța, care s-au întors acasă cu o salbă de medalii de la concursul Special Olympics din Ucraina, au fost premiați de rugbiștii de la Timișoara Saracens.
Copiii de la Fundația de Abilitare „Speranța” au asistat la un antrenament al rugbiștilor. Rugbiștii, colegii lor mai mari, i-au premiat pe micuții campioni. Copiii cu nevoi speciale, antrenați de kineoterapeutul Marius Pârjol, au câștigat la Special Olympics, în Ucraina, nu mai puțin de 16 medalii. Andrei Cupșa, Alexandru Țurcanu, Alexandru Toma, Cristian Mărculescu, Călin Cîrsmar și Timotei Julei au adus la Timișoara trei medalii de aur, șase medalii de argint și șapte medalii de bronz. Fundaţia de Abilitare „Speranţa” (FAS) este o organizaţie neguvernamentală cu aproape 25 de ani de activitate în sprijinul copiilor cu nevoi speciale şi al familiilor acestora, având ca misiune includerea acestor copii ȋn școli și grădiniţe obișnuite, precum și schimbarea mentalităţii și atitudinii faţă de ei.
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”3915″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”150″ thumbnail_height=”90″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]
Poli se află în Antalya, unde în perioada 3-14 februarie susține o perioadă de pregărire…
Duminică neagră pe șoselele din Banat! După tragicul accident din urmă cu două săptămâni când…
Un parteneriat de două firme din Botoșani, respectiv Suceava, au câștigat contractual pentru finalizarea lucrărilor…
Lucrările de ridicare a noului Centru de Mari Arși de la Timișoara au fost finalizate.…
Nu a fost ziua SCM. Echipa de handbal avea nevoie de o victorie pentru a…
George Simion, nepreședintele României la limită, vrea și reușește să bage spaima în români cu…