Categories: Social

Zeci de organizații civice solicită președintelui Iohannis consultări publice în cazul Kovesi

Reprezentanții mai multor organizații civice din țară și nu numai au semnat o scrisoare adresată președintelui României, cerându-i să organizeze consultări publice cu privire la revocarea procurorului-șef al DNA, Laura Corduța Kovesi. Curtea Constituțională a decis, săptămâna trecută, că președintele Klaus Iohannis trebuie să semneze decretul de revocare, așa cum a solicitat ministrul Justiției.

Deși Curtea Constituțională i-a cerut președintelui României Klaus Iohannis să o revoce din funcția de procuror-șef al DNA pe Laura Codruța Kovesi, reprezentanții organizațiilor civice îi cer președintelui României să se consulte înainte de a lua o decizie.

„Domnule Președinte Klaus Iohannis. Urmare a deciziei Curții Constituționale în dosarul nr. 589E/2018 prin care 6 judecători ai CCR au acordat ministrului Justiției prerogative discreționare privind revocarea magistraților cu funcții de conducere și au impus Președintelui României revocarea din funcție a Procurorului-șef al DNA, organizațiile semnatare vă solicită organizarea de consultări publice atât cu organizații ale societății civile, cât și cu partide politice și organizații profesionale din sistemul judiciar care să preceadă și să ajute la formularea hotărârilor și acțiunilor subsecvente deciziei CCR. Acestea nu trebuie să se reducă la disputa în jurul cererii de revocare a Procurorului-șef DNA, ci trebuie să privească și viitorul luptei anticorupție, independența Justiției, respectarea statului de drept și rolul Curții Constituționale.

Considerăm necesare aceste consultări pentru că România a ajuns într-un moment critic al istoriei, în care locul nostru în Uniunea Europeană, democrația și statul de drept sunt puse cu intenție în pericol chiar de către cei aleși sau numiți să le apere. (…) Credem, în același timp, că CCR este și trebuie să rămână o instituție fundamentală în arhitectura constituțională a statului român, că este o instituție care trebuie respectată, chiar dacă acțiunile unor membri CCR, care au folosit instituția pentru interese politice sau răfuieli personale, au diminuat momentan prestigiul și profesionalismul Curții. Pentru toate acestea, vă rugăm, domnule Președinte, să demarați consultări publice înainte de a acționa în baza deciziei CCR și să ascultați opiniile tuturor celor interesați”, scriu reprezentanții acestor organizații în scrisoarea adresată președintelui.

Scrisoarea este semnată de #ActivAG Pitești, Acțiunea Civică Galați, Asociația Aradul Civic, Asociația România Vie, Corupția Ucide, Diaspora Franța solidară cu România, Evident Deva, Geeks for Democracy, Grupul civic #insist, Grupul pentru Dialog Social, #Iașulnutace, Inițiativa Craiova, Inițiativa Timișoara, Inițiativa România, Mureșul Civic, Noul Orizont Valencia, Oradea Civică, Organizatia Eu Ro Aleg 2.0, Procivic Baia mare, #Reset, #Rezist Birmingham WMW, #Rezist Constanța, #Rezist Dublin, #Rezist Liguria, #Rezist Lyon, #Rezist Milano, #Rezist München, #Rezist Râmnicu Vâlcea, #Rezist Toronto, #Rezist Bruxelles, #REZISTENȚA, Ștafeta Steagului Uniunii Europene, Timișoara Civică, Umbrela Anticorupție Cluj, #Văvedem din București, Vă Vedem din Sibiu, VeDem Just – Voci pentru Democrație și Justiție.

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Școala Generală 7 va avea peste doi ani un nou corp de clădire cu patru etaje

Primăria Timișoara a depus, marți, cererea pentru finanțare europeană a proiectului de extindere a Școlii…

2 ore ago

Front comun in fața ANI. USR anunță: “Interpretarea legii de către ANI în cazul Paulei Romocean este complet disproporționată și absurdă”

Filiala județeană Timiş a USR se adaugă celor care contestă informațiile despre incompatibilitatea viceprimarului Timișoarei,…

2 ore ago

Accident grav pe centura ocolitoare! Un șofer a rămas încarcerat/Update. Conducătorul auto a murit

Marți 13, zi cu ghinion pe șoselele din Timiș. Accident grav pe centura ocolitoare a…

2 ore ago

CCIA Timiș dă startul anului expozițional 2026 cu Salonul Industriei Ușoare

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș invită timișorenii să înceapă anul cu stil, cumpărături…

3 ore ago

Fondul RO Bike Valley oferă finanțări în valoarea de 400.000 pentru proiecte care încurajează mersul pe bicicletă în regiunea de Vest în anul 2026

Un număr de 19 echipe din județele Timiș, Caraș-Severin, Arad și Hunedoara vor primi finanțare…

3 ore ago

Primăria Timișoara cere depunerea Planurilor de gestionare a deșeurilor medicale, obligatorie până la 1 martie 2026

Toți producătorii și generatorii de deșeuri medicale (umane și veterinare) au obligația ca, până la…

3 ore ago