Primăria Timişoara

Revin muncitorii pe Podul Dragalina. După pauza de peste vară

Lucrările oprite încă de la începutul verii pe Podul Dragalina vor fi reluate. Au fost făcute modificările necesare în proiect, astfel că muncitorii se vor întoarce. Primarul Nicolae Robu speră că vremea bună va dura cât se poate de mult.

Ordinele de începere a lucrărilor la podurile Eroilor și Dragalina, din zona Iosefin, au fost date la finele lunii aprilie. Din luna iunie, Podul Eroilor este închis de tot, iar pe Dragalina se circulă cu restricții, fiind oprită tramvaiele, care nu mai ajung la Gara de Nord. Dacă pe Podul Eroilor se mai lucrează, pe Dragalina, șantierul a durat cam o săptămână, timp în care a fost demolată una dintre balustrade.

Lucrările s-au oprit apoi. „E nevoie să se facă modificări în proiect. Au fost descoperite rețele de utilități altfel poziționate și altele decât cele avute în vedere de proiectant, care erau prevăzute în documentele de arhivă, respectiv au fost altele decât cele identificate și prin explorările făcute în zonă pe teren. S-a impus să se modifice proiectul”, explica Nicolae Robu, la finele lunii septembrie.

Șantierul va fi acum reluat, fiind dat ordinul de începere a lucrărilor. „Ieri (luni – n. r.) am dat ordin de reluare a lucrărilor la Podul Dragalina. Din 12 iunie, dacă îmi aduc bine aminte, lucrările au fost sistate, din motive pe care le-am explicat, s-a impus o modificare de proiect. Abia după ce proiectantul a venit cu versiunea la zi și cu dispozițiile de șantier derivate din modificările făcute, s-a putut da ordin de începere. Trebuie să profite firma executantă de vreme și să execute cât mai mult din ce e de făcut acolo”, a declarat, marți, edilul-șef.

În paralel continuă și lucrările la Podul Eroilor. „Podul Dragalina are un plus la contribuția traficului în oraș. Ambele poduri vor fi lărgite la patru benzi, de la 10,5 metri lățime se va ajunge la 25 m lățime. Nu e vorba despre o simplă reabilitare. Pe de-o parte se face reabilitarea a ceea ce avem, dar pe de altă parte se construiesc încă două noi poduri lângă cele reabilitate, unul în stânga și unul în dreapta. În final, cele trei componente vor construi un întreg pod cu anvergura de 25 de metri”, mai spune Robu. E destul de puțin probabil însă ca tramvaiele să circule din nou spre gară încă din această iarnă.

La Podul Dragalina, licitația a fost adjudecată de SC Tehnodomus din Arad, pentru o sumă de 7,2 milioane de lei, cu tot cu TVA. Cea mai mare parte a banilor vine de la guvern, prin PNDL II.

Share
Published by
Otilia Galescu

Recent Posts

Proiectul noului pod peste Mureș, de lângă Cenad, face un pas înainte

Lansată în cea de a doua jumătate a acestui an, licitația pentru stabilirea executantului studiului…

7 ore ago

Deplasare grea în ultimul meci din 2025 al baschetbaliștilor

Fără pauză! Etapa a 14-a din Liga Națională masculină de baschet programează un meci în…

9 ore ago

Din 1 ianuarie pregătiți-vă să vă goliți mai repede buzunarele pentru benzină sau motorină. Sau mergeți cu trotineta și bicicleta

Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea mult…

11 ore ago

A intrat pe contrasens și a băgat o femeie și un copil în spital

Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…

12 ore ago

România lui Mitică. Mitică Dragomir

Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…

15 ore ago

Asociația Club Sportiv Sport Express – locul unde copiii cresc prin sport, încredere și comunitate

Există momente în copilărie care rămân pentru totdeauna: prima minge prinsă corect, primul gol marcat,…

15 ore ago