La Timișoara se strâng donații în jucării pentru copiii care sunt în adăposturi pentru victimele violenței domestice, alături de mamele lor. În România, una din patru femei este agresată fizic sau sexual de partenerul său ori de fostul partener.
În județul Timiș există un adăpost pentru victimele violenței domestice, dezvoltat de Federația Caritas din anul 2003. Acesta poate găzdui, pentru o durată de până la 60 de zile, 12 femei. Anual, în adăpost își găsesc protecția zeci de femei, adesea însoțite de copiii lor. Acest loc reprezintă pentru multe dintre victime o a două șansă la o viață demnă, trăită în siguranță emoțională și fizică.
În perioada 29 octombrie – 9 noiembrie, Federația Caritas desfășoară, în parteneriat cu Ambasada și Reciproc Cafe, două dintre întreprinderile sociale din Timișoara, o campanie de colectare jocuri, jucării și rechizite școlare pentru beneficiarii mai mici ai adăpostului. Donațiile pot fi realizate în cele două locații partenere, conform programului de activitate al acestora. Rezultatele campaniei de colectare vor fi anunțate în 11 noiembrie.
Proiectul Primăriei Timișoara de a ridica o parcare multietajată pe terenul din spatele Magazinului Bega…
Astăzi, 14 ianuarie, s-a reluat programul cu publicul la Compartimentul Taxe și Impozite și la…
British Council România, în colaborare cu Universitatea Politehnica din Timișoara, lansează Școala de Design Circular…
La Școala Gimnazială nr. 2 “Nestor Oprean” din Sânnicolau Mare au fost montate centrale termice…
La inițiativa Consiliului Județean Timiș, România va fi reprezentată prin mai multe organizații de promovare…
Comuna Dumbrăvița ar putea avea, la rândul ei, parte de un nou hub educațional, așa…