Peste 800.000 de lei a fost cuantumul amenzilor aplicate de cei de la Garda de Mediu Timiș, de la începutul anului. Comisarii de la Garda de Mediu din cel mai vestic județ al țării au efectuat sute de controale.
Pe parcursul anului 2018, comisarii Gărzii de Mediu Timiș au efecutat 662 controale și au aplicat 57 amenzi în valoare totală de 818.500 lei și 35 de avertismente. Au aplicat amenzi pentru gestionarea necorespunzătoare a deșeurilor, abandonări și incendieri de deșeuri – 29 sancțiuni contravenționale (șapte avertismente, 22 amenzi în valoare totală de 216.000 lei și s-au dispus măsuri de salubrizare a zonelor afectate).
Au fost amendate și societăți comericale atunci când s-au constatat depășiri ale valorilor limită admise la evacuarea apei în canalizarea Timișoarei sau în Bega. Amendă de 10.000 de lei a primit o societate care se ocupă cu abatorizarea și procesarea cărnii de porc din Timișoara, care a deversat în Bega apă cu microorganisme nespecifice procesului de epurare, dar și Fabrica de Detergenți (amendă 50.000 lei) unde au fost făcute lucrări de golire și spălare a cuvei de etersulfat, apele impurificate fiind pompate direct în rețeaua de canalizare internă, cu evacuare în canalizarea municipală.
Medicina de familie, domeniul care ar trebui să fie unul dintre pilonii sănătății, are în…
România va fi reprezentată la ediția cu numărul 61 a Bienalei de Artă de la…
Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare din Timișoara, medicul Tudor Constantin Luca, a primit de la…
Primarul oraşului Sânnicolau Mare, Dănuţ Groza, a anunţat că a fost lansat în liciatţie proiectul…
Iarnă în toată puterea cuvântului în țară. În Banat însă, vremea va fi mai blândă…
În România, meritul nu aduce resurse. Puterea, da. Diferența dintre orașe nu ține de…