Uniunea Jurnaliștilor din Mass-media Minorităților Etnice (UJMME) din Timișoara a încheiat proiectul prin care a fost realizat filmul documentar „Marea Unire și presa vremii”.
În anul Centenarului, Uniunea Jurnaliștilor din Mass-media Minorităților Etnice din Timișoara dedică filmul documentar „Marea Unire și presa vremii” soldaților țărani, eroilor necunoscuți și celor care au scris despre vitejia lor. Producția cu o durată de 53 de minute prezintă, după un concept jurnalistic original, reflectarea creării României Mari în presa vremii.
Filmul tratează perioada premergătoare înfăptuirii Marii Uniri, mediatizarea actului de unire, precum și ecourile și reacțiile din presa de limba română și din presa străină legate de Marea Unire. Filmul evocă și importanța rolului unor personalități marcante ale vremii care au scris despre Marea Unire, despre înfăptuirea visului tuturor românilor.
Scenariul este semnat de Cristina Liberis, iar producător este dr. Raico Cornea. Imagine: Marius Condrea, Lazăr Enescu, Matei Gheorghe. Reporteri: Nicoleta Dumitrache, Teodora Pop Drăgoi. Film a fost realizat cu sprijinul Ministerului Culturii și Identității Naționale.
Una din echipele de top din județul Timiș și-a reluat pregătirea încă de la începutul…
Medicina de familie, domeniul care ar trebui să fie unul dintre pilonii sănătății, are în…
România va fi reprezentată la ediția cu numărul 61 a Bienalei de Artă de la…
Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare din Timișoara, medicul Tudor Constantin Luca, a primit de la…
Primarul oraşului Sânnicolau Mare, Dănuţ Groza, a anunţat că a fost lansat în liciatţie proiectul…
Iarnă în toată puterea cuvântului în țară. În Banat însă, vremea va fi mai blândă…