Au fost stabilite două dintre adversarele pe care Ripensia le va înfrunta în perioada stagiului de pregătire centralizată ce se va desfăşura în Antalya. Ripi va întâlni o formaţie din Coreea de Sud şi una din Rusia. Ambele grupări evoluează în ligiile secunde.
Pe data de 30 ianuarie, roş-galbenii se vor duela cu coreenii de la Daejeon Citizen. Formaţia din al 5-lea oraş ca mărime din Coreea de Sud a încheiat pe locul 4 în sezonul trecut al ligii secunde (K League 2) şi apoi a fost învinsă în semifinalele turneului organizat pentru promovarea în prima divizie.
Cel de-al doilea adversar stabilit e formaţia rusă Sibir. Cu ocupanta locului 19 din al doilea eşalon al Rusiei elevii lui Alexandru Pelici se vor înfrunta pe data de 5 februarie. La echipa din Novosibirsk evoluează şi un internaţional din Republica Moldova, Eugeniu Cebotaru. Mijlocaşul de 34 de ani a jucat în cariera sa şi în România, la Ceahlăul Piatra Neamţ.
În altă ordine de idei, trebuie spus că în cantonamentul din Turcia, Ripensia va juca în total 5 partide de verificare, urmând ca alţi trei adversari să fie stabiliţi ulterior. Primul test va avea însă loc acasă, pe data de 23 ianuarie, când Ripi va înfrunta liderul ligii a IV-a Timiş, Fortuna Becicherecu Mic. Partida va începe la ora 15.30, dar terenul pe care se va juca nu a fost încă stabilit.
Imediat după victoria de etapă în cazul pensiilor speciale ale magistraţilor, premierul Ilie Bolojan a…
Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 01.03.2026, unde se vor executa reparaţii…
Un derby de tradiție al handbalului românesc s-a încheiat dezamăgitor pentru reprezentanta Banatului. Minaur Baia…
Camera de Comerţ, Industrie şi Agricultură Timiş, în calitate de partener Enterprise Europe Network (EEN),…
În acest an, Facultatea de Litere, Istorie, Filosofie și Teologie din cadrul Universității de Vest din…
La Timișoara, pe calea ferată vor circula și noile garnituri de tren realizate de polonezii…