Diverse

Creștere cu 70% a autovehiculelor furate din străinătate, care au încercat să fie introduse în România. Bilanțul poliției de frontieră

Creștere alarmantă a numărului de autovehicule furate în 2018. Comparativ cu anul 2017, polițiștii de frontieră români au constatat o creștere cu 70% a autovehiculelor furate din străinătate, pe care diverși cetățeni europeni încercau să le introducă ilegal în România.

În 2018, în primele 11 luni, polițiștii de frontieră au descoperit 239 de autovehicule: 196 de autoturisme, 27 de microbuze, 4 motociclete, 8 automarfare și 4 remorci. Toate figurau ca fiind căutate de autorități sau declarate furate în străinătate. În schimb, în 2017, au fost depistate doar 138 de autovehicule. Creșterea constatată este, astfel, de peste 70%.

Cele mai multe autovehicule au fost descoperite la frontiera cu Ungaria, la PTF Petea din județul Satu-Mare, PTF Nădlac II din județul Arad și PTF Borș din județul Bihor. Au mai fost astfel de cazuri înregistrate și la frontiera cu Republica Moldova, la PTF Albița și PTF Sculeni, dar și la granița cu Bulgaria.

În cele 11 luni ale anului 2018 au fost constatate 266 de infracțiuni. Printre persoanele implicate se numără atât cetățeni români, dar și albanezi, austrieci, belgieni, bulgari, danezi, francezi, germani, greci, irakieni, iranieni, italieni, moldoveni, polonezi,  sârbi, sloveni, spanioli şi ucraineni.

În majoritatea cazurilor cei care se aflau la volanul autoturismelor furate au declarat că sunt „cumpărători de bună credinţă” și că nu au habar de cele aflate. Alții, în schimb, au susținut că au primit o anumită sumă de bani pentru a transporta mașina în România, neavând cunoștință de faptul că ar fi furată mașina.

În toate situațiile pe numele celor implicați au fost întocmite dosare penale iar autovehiculele au fost confiscate la sediile Poliției de Frontieră.

Share
Published by
Dan Oancia

Recent Posts

Întreruperi programate la furnizarea apei în Timiș. Iată localitățile afectate

În zilele viitoare se vor efectua lucrări de spălare a bazinelor de înmagazinare și a…

O oră ago

Nicio surpriză la Lugoj! Voluntari câștigă după trei seturi… simetrice

Echipa gazdă rămâne departe de forma arătată anii trecuți. CSM Lugoj a continuat seria înfrângerilor…

2 ore ago

Eveniment special: Festivalul județean de toacă, pricesne și teatru religios „Suflet primenit”

Festivalul „Suflet Primenit” este un eveniment dedicat promovării valorilor creștine prin artă și tradiție. Acesta…

2 ore ago

Educație pentru Comunitate Teregova – educația care construiește viitorul unei comunități

În fiecare comunitate există povești care nu se văd din prima. Povești despre copii care…

4 ore ago

Lucrările la tronsonul de autostradă Margina – Holdea au ajuns la un stadiu fizic de 56 de procente/VIDEO

Șantierul secțiunii Margina – Holdea din autostrada A1 merge înainte. Acolo sunt pe teren 330…

14 ore ago

GASTROPAN 2026: Banatul își consolidează statutul în panificația românească. Moara Maria și brutăriile locale, în prim-planul excelenței/FOTO

Ediția a XVII-a a expoziției internaționale GastroPan, desfășurată în perioada 19–21 martie 2026, la Sibiu,…

17 ore ago