Diverse

Femeie din Somalia, prinsă de polițiștii de frontieră cu documentul altei persoane, când încerca să treacă granița

Aproape zilnic, refugiați din diferite țări încearcă, prin diverse metode, să treacă ilegal granița dintre România și Ungaria, pentru a ajuns într-un stat din vestul Europei. Ieri, o femeie din Somalia a fost prinsă cu un document de călătorie ce aparținea unei alte persoane.

Actul era eliberat de autoritățile din Germania, iar oamenii legii de la Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac II – Csanadpalota și-au dat repede seama că în document este altă persoană, comparativ cu cea din fața lor. Polițiștii de frontieră au stabilit că e vorba de o femeie din Somalia, în vârstă de 34 de ani, care le-a declarant că a recurs la această metodă pentru că nu avea viza care i-ar fi permis să ajungă în vestul Europei.

Sunt efectuate cercetări pentru infracțiunile de fals privind identitatea și tentative de trecere frauduloasă a frontierei de stat.

Share
Published by
Dan Oancia

Recent Posts

PNL a găsit, în sfârşit, un ministru pentru Educaţie: Mihai Dimian, rector al Universității din Suceava

Rectorul Universității „Ștefan cel Mare” din Suceava, Mihai Dimian, a fost propus și validat luni…

6 ore ago

Viceprimarul Lațcău explică modul de lucru din Piața Traian: ”Nu vom interveni peste tot simultan, dar nici nu vom lucra pe tronsoane foarte mici”

Viceprimarul Ruben Lațcău e optimist și anunță: ”Începem luna aceasta în Traian”. Deocamdată se fac…

7 ore ago

Rețeaua de apă și canalizare din comuna Șag, progres substanţial în zece ani

În iunie 2016, comuna Șag pornea de la zero kilometri de rețea de canalizare. Astăzi,…

9 ore ago

CONVOCARE ADUNAREA GENERALĂ A MEMBRILOR FILIALEI CECCAR TIMIȘ

Se convoacă Adunarea generală a membrilor CECCAR Filiala Timiș, la sediul filialei, în data de…

9 ore ago

Primăria Timișoara și ADR Vest au semnat contractul de finanțare a reabilitării termice a școlii generale 16

La doar câteva zile de la trecerea hotărârii de aprobare prin plenul Consiliului Local Timișoara,…

12 ore ago

Primele două comune timişene, Fibiş și Maşloc, au fost convinse să realizeze comasarea

Fibișul și Maşlocul ar putea să fie primele comune din Timiș care acceptă unirea în…

13 ore ago