Klaus Iohannis
Președintele Klaus Iohannis a semnat, joi seară, decretele de revocare din funcție a miniștrilor demisionari Paul Stănescu (Dezvoltare Regională) și Lucian Șova (Transporturi). În schimb, președintele nu i-a numit în locurile vacante pe înlocuitorii propuși de PSD – Lia Olguța Vasilescu, respectiv Mircea Drăghici.
Ministrul Transporturilor Lucian Șova a demisionat din guvern încă din data de 22 noiembrie anul trecut, după ce PSD a dispus înlocuirea sa. Paul Stănescu a făcut același lucru pe 26 noiembrie, însă președintele Klaus Iohannis nu a luat în considerare demisiile celor doi. Abia joi, 3 ianuarie, președintele a semnat următoarele decrete:
• Decret pentru constatarea vacanței unei funcții de membru al Guvernului prin demisia domnului Paul Stănescu, viceprim-ministru, ministrul dezvoltării regionale şi administrației publice;
• Decret pentru constatarea vacanței unei funcții de membru al Guvernului prin demisia domnului Lucian Şova, ministrul transporturilor.
Administrația Prezidențială nu a făcut niciun anunț cu privire la propunerile avansate de Guvern pentru cele două portofolii: Lia Olguța Vasilescu la Dezvoltare și Mircea Drăghici la Transporturi.
Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…
Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…
Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…
Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…
Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…
Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…