Politica

Victor Ponta, acuzaţii incediare: Liviu Dragnea ia bani de la servicii şi îi mută în Israel

Preşedintele Pro România, Victor Ponta, face acuzaţii extrem de grave la adresa liderului PSD, Liviu Dragnea. Fostul premier afirmă că banii pe care Dragnea îi ia de la servicii se duc spre o firmă din Israel, indicând exact destinaţia.

Aşa cum se ştie, Liviu Dragnea s-a declarat nemulţumit de banii alocaţi serviciilor secrete, făcând un amendament ca o parte din aceşti bani să fie destinaţi achiziţinării de vitamina D, dar şi unui program de teste prenatale. Acest din urmă program este făcut însă de o firmă americano-israeliană. „Liviu Dragnea a făcut un amendament care a fost acceptat de Comisiile Parlamentare – amendamentul ProRomania să NU mai dăm 100 milioane de euro la partide a fost respins! Dar să vedem ce propune Dragnea:
1. Să ia banii de la “Servicii” si de la SPP – în condiţiile în care în 2019 avem în România douaă evenimente majore cu risc maxim de securitate: vizita în România a Sanctităţii Sale Papa şi Summitul de la Sibiu la care sunt prezenţi 27 de şefi de stat şi guvern din Uniunea Europeană/ din prostie sau rea credinţă Dragnea sabotează aceste două evenimente ( probabil pentru că nu este el gazda sau invitat la acestea)
2. Dragnea propune ca aceşti bani să se dea pentru Vitamina D (o glumă proastă despre care medicii nici nu îşi pierd timpul să comenteze – o frectie la picior de lemn) şi pentru un program de teste prenatale numit direct “Panorama”
3. Problema este că acest program “Panorama” aparţine unei firme americano – israeliene pe numele sau NATERA. Aceleaşi teste sunt insă oferite şi de alte firme prin programe cu alte denumiri : “Harmony” ( firma Roche) sau “Neobona” ( firma Synlab)! Deci Dragnea a pus in amendament şi firma la care trebuie sa se ducă banii!
Acum puneţi în balanţă ce este mai important pentru România:
A. Să aibă asigurată securitatea în timpul vizitei Papei in România si a Summitului European de la Sibiu şi să aibă bani de combatere a interferenţelor Rusiei în Alegerile din Romania, Moldova sau Ucraina (cum a propus Guvernul)
B. Sa dea Dragnea şi Vâlcov banii la o firmă privată pentru nişte teste care oricum sunt inutile dacă nu sunt urmate de analize şi proceduri care nu au finanţare!”, a scris Ponta pe Facebook.

Share
Published by
Iulia Avram

Recent Posts

Ghiroda a început pregătirea și va disputa șase partide amicale

Una din echipele de top din județul Timiș și-a reluat pregătirea încă de la începutul…

5 ore ago

Zeci de localități din Timiș nu au medic de familie. Președintele Colegiului Medicilor cere implicarea autorităților

Medicina de familie, domeniul care ar trebui să fie unul dintre pilonii sănătății, are în…

8 ore ago

Doi artiști timișoreni reprezintă, prin intermediul unei expoziții, România la Bienala de artă de la Veneția

România va fi reprezentată la ediția cu numărul 61 a Bienalei de Artă de la…

9 ore ago

Dragoste de mamă. Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare Timișoara a primit o donaţie de un milion de euro de la mama sa

Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare din Timișoara, medicul Tudor Constantin Luca, a primit de la…

9 ore ago

A fost lansată licitaţia privind reabilitarea zonei centrale a oraşului Sânnicolau Mare, proiect de 5,5 milioane de euro

Primarul oraşului Sânnicolau Mare, Dănuţ Groza, a anunţat că a fost lansat în liciatţie proiectul…

11 ore ago

Weekend rece în toată țara. În Banat vor fi valori pozitive

Iarnă în toată puterea cuvântului în țară. În Banat însă, vremea va fi mai blândă…

11 ore ago