Diverse

Focuri de armă la frontieră, pentru oprirea unui tânăr afgan ce încerca să treacă ilegal granița

A fost nevoie ca polițiștii de frontieră să tragă focuri de armă ieri, pentru a opri o persoană care încerca să treacă ilegal granița. Oamenii legii din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Oravița – ITPF Timișoara au depistat în 18 martie, în jurul orei 17.30, un tânăr care voia să intre ilegal în România, dinspre Serbia.

Întrucât nu s-a conformat somațiilor polițiștilor de frontieră, care-i strigau să se oprească, a fost nevoie de focuri de armă în plan vertical, pentru avertisment. După ce l-au condus la sediul Poliției de Frontieră Oravița – ITPF Timișoara, oamenii legii au constatat că este vorba de un copil în vârstă de 15 ani, din Afganistan. Băiatul le-a declarat polițiștilor că voia să ajungă într-o țară din vestul Europei.

Sunt desfășurate cercetări pentru invracțiunea de trecere frauduloasă a frontierei de stat. Totodată, au fost anunțate autoritățile sârbe pentru cercetarea în comun a evenimentului și punerea în aplicare a acordului de readmisie.

Share
Published by
Oana Telescu

Recent Posts

Doi infractori notorii printre membrii fondatori ai partidului lui Călin Georgescu

Tribunalul București a admis, luni, cererea de înregistrare a Partidului „România Românilor”, formaţiune despre care…

12 ore ago

SCM Timișoara vrea să organizeze turneul Final 4 al Cupei României

Clubul SCM a înaintat Federației Române de Handbal o ofertă de organizare a turneului final…

14 ore ago

Săcălazul va avea, în premieră, creșă. La Moșnița va crește numărul de grupe funcționale

Două comune periurbane ale Timișoarei vor beneficia de susținere financiară în vederea oferirii de suport…

15 ore ago

Douăzeci de noi locuri de parcare sunt amenajate în Piața Consiliul Europei

Terenul public aflat în fața clădirii cunoscute ca și Centrul Financiar-Bancar, din Piața Consiliul Europei,…

16 ore ago

O asociere de firme condusă de Construcții Erbașu va primi 211 milioane de lei pentru reabilitarea a 13 kilometri de rețea de termoficare

O asociere condusă de societatea Constucții Erbașu a fost declarată câștigătoare a contractului de modernizare…

16 ore ago

Trei regiuni istorice din România își consolidează colaborarea în cadrul rețelei IGCAT: parteneriat pentru promovarea națională prin gastronomie

Gastronomia ne „leagă” pe toți. Harghita, Banat și Dobrogea au oficializat semnarea unui Acord de…

17 ore ago